Nová zvířata v brněnské zoo

    Ve čtvrtek 27. září 2012 se novináři sešli na tiskové besedě s ředitelem Zoologické zahrady Brno MVDr. Martinem Hovorkou, Ph.D., a jeho spolupracovníky. Brněnská zoo v lesoparku na Mniší hoře nabízí návštěvníkům jedinečnou možnost setkat se s přibližně 300 druhy zvířat. Každý, kdo zde už dlouho nebyl, jistě ocení, k jakým změnám v areálu zoo v posledních letech došlo. Některé expozice jsou doslova k nepoznání.

    Na tiskové besedě byla řeč hlavně o nových zvířatech a očekávaných přírůstcích mláďat. Před několika dny přicestovala z ostravské zoo sedmiletá samice levharta cejlonského. Společně se šestiletým samcem se zanedlouho přesune do nově vznikající zoo v Novém Oskolu na jihu Ruska. Brněnská zoo získá výměnou nový chovný pár. Levharti cejlonští patří do Evropského záchranného programu, který má za úkol chránit zvířata, jimž hrozí vyhynutí.

    Z Německa Brněnští v dohledné době očekávají šest samiček lemurů kata a z nizozemské zoo jednoho samce. V průběhu října projde tato skupinka poloopic karanténou a poté ji návštěvníci uvidí v novém domově – v pavilonu opic.

    Lední medvědice Cora je s největší pravděpodobností březí, proto se chovatelé pečlivě připravují na možný porod. Čtrnáctiletá samice je ve vynikající kondici, mláďata by mohla přivést na svět v listopadu. Její medvědí partner Umca je už v záložních prostorách, aby mláďatům neublížil. Pokud všechno dobře dopadne a očekávání chovatelů se splní, bude na webu Zoo Brno k vidění přímý přenos z porodního boxu. Samice Cora před pěti lety přivedla na svět dvojčata Toma a Billa, kteří později putovali do zoologických zahrad v Praze a Gelsenkirchenu. Ředitel zoo připomněl, že samice ledních medvědů potřebují čas, aby zvládly svou mateřskou roli. Není tedy nic zvláštního, že první tři až čtyři vrhy se nevydaří. Také Cora většinu svých mláďat zadávila. "Pokud mládě není životaschopné, matka je většinou instinktivně zadáví a pozře, aby se ochránila před predátory, které by mohla mrtvá mláďata přilákat," vysvětluje doktor Hovorka. Držíme palce, aby letos všechno dobře dopadlo....

    V závěru návštěvy se novináři krátce zastavili u výběhu kamčatských medvědů. Prostor je nyní rozdělen. Samice Kamčatka s osmiměsíčními mláďaty Tobym a Kubou má trvale přístupnou polovinu výběhu včetně jezírka a samec Jelizar protilehlou stranu. Celá rodinka není pospolu, neboť samec by mohl mláďatům ublížit.

    A snad ještě jedno pozvání. V sobotu 3. listopadu 2012 pořádá brněnská zoo tradiční akci Strašidelná noc – Halloween 2012. Bál začíná ve 14 hodin. Přijďte si s dětmi užít mezi oblíbenými zvířaty, zatančit si a možná i vyhrát cenu za nejlepší „hrůzo-masku“. Chybět nebude ani malování na obličej a speciální komentované krmení zvířat.  (jbo)


Podrobnější informace o Zoologické zahradě Brno najdete zde.

 

Fotografie zvířat ze Zoo Brno pořídil Petr Michl.