Nové byty pod Petrovem jsou výjimečné

05.06.2017 14:15

    Malou slavností otevřeli stavbaři, developeři a zástupci městské části Brno-střed 25. května obytný soubor Pod Petrovem A a B. Soubor je výjimečný svým rozsahem a také tím, že vůbec vznikl. Protože současná situace s byty v Brně je hodně vážná, řečeno eufemisticky. Byty prostě nejsou.

    V důsledku nefunkčního územního plánu nelze uspokojovat vysokou poptávku po nových bytech. Ceny té trochy zbývajících letí nahoru. Z pravidelné analýzy společnosti Trikaya vyplývá, že za první letošní čtvrtletí se prodalo jen 220 bytů – o 42 procent méně než za stejné období v roce 2016. Přesně před rokem brněnští developeři nabízeli o 35 procent více bytů. Jejich průměrné ceny vzrostly o 9 procent – z 56 000 na 61 000 korun za metr čtvereční. „Nabídka je nejomezenější za posledních 15 let,“ citujeme Alexeje Veselého, ředitele společnosti Trikaya. Koncem letošního dubna developeři prodávali 895 bytů v novostavbách. Jenže z toho pouze 423 bylo reálně volných, zbytek si zájemci již zarezervovali. Před rokem bylo 734 volných bytů. „Situace, kdy na celé Brno připadá méně než 500 volných nových bytů, je naprosto extrémní,“ zdůrazňuje Veselý a dodává, že se nyní byty kupují i v dříve opomíjených lokalitách, třeba v okolí ulice Cejl. Paradoxně to však může napomoci tamnímu rozvoji.

    Obytný soubor Pod Petrovem realizovala renomovaná developerská a zároveň stavební společnost Komfort. Stavba leží na úpatí kopce pod katedrálou svatého Petra a Pavla. Jak na slavnosti uvedl Pavel Krejčí z Komfortu, museli překonávat složité geologické podmínky, protože petrovská skála vybíhá až do základů. „Kolmá podzemní stěna z ulice Kopečné na výšku tří podlaží a téměř dvě podlaží založená pod úrovní hranice spodních vod vyžadovaly náročné technické řešení,“ řekl Krejčí.

    Nový bytový komplex má dobrou adresu – Kopečná ulice, kdysi Malá Pekařská. Stával tam známý hostinec U Mondscheinů, hrávalo se tam české ochotnické divadlo, zpívali tam také píseň Kde domov můj. Architekt Martin Habina, jehož ateliér celý komplex vytvořil, připomněl atmosféru uliček Starého Brna. „Stále tam narážíte na nová zákoutí. My architekti jsme si museli tento prostor prožít,“ svěřil se. Blok A je podle něj spojený s jasnou uliční strukturou, má pravidelnější výraz, zatímco jeho mladší a trochu bohémštější bratr, blok B, má výrazně volnější půdorysnou stopu.

    Netřeba ani sdělovat, že byty pod Petrovem byly vyprodány mnoho měsíců před plánovaným dokončením. Celkem jich je 99, k tomu čtyři nebytové jednotky a 122 garážových stání v třípodlažním podzemí. Za čtvereční metr bytu noví majitelé zaplatili 50 až 60 tisíc korun.  (tr)

 

Vlevo: Byty s okny do Kopečné ulice mají výhled na katedrálu sv. Petra a Pavla. – Vpravo: Zadnímu traktu dominují trávníkové plochy.