V pondělí začíná v Brně 61. mezinárodní strojírenský veletrh

Nové směry, nový design, vize budoucnosti

04.10.2019 09:15

    S nastupujícím podzimem se hlásí o slovo i jedna z nejvýznamnějších akcí na brněnském výstavišti – Mezinárodní strojírenský veletrh. Letošní ročník se uskuteční se od 7. do 11. října 2019. V pořadí je už jednašedesátý. Představí se na něm 1 660 vystavovatelů z 30 zemí. Největší zahraniční účast ohlásily Německo, Slovensko, Čína, Itálie a Rakousko. Poprvé se zúčastní také Maďarsko.

    Pořadatelé se snaží navázat na doby, kdy strojírenské veletrhy byly doslova mega akcí. Žila jimi celá jihomoravská metropole, návštěvníci sem přijížděli po statisících. Časy se sice změnily, ale prestiž MSV stále zůstává. Město Brno a společnost Veletrhy Brno proto přišly s projektem Brno Fair City, který oživuje ledacos z bohaté historie. Vystavovatelé i návštěvníci budou moci čerpat mimořádné benefity nejen v gastronomii (v restauracích, barech, kavárnách, vinárnách a klubech), ale také při relaxaci, zábavě a cestování městskou hromadnou dopravou. Připraveny jsou ochutnávky piv z místních pivovarů, motokárová dráha Kart Arena Brno a prohlídky bývalého atomového krytu 10-Z v Husitské ulici. Speciální silikonový náramek, opravňující k čerpání těchto výhod, lze získat v infopointu u hlavního vstupu nebo v infostáncích v každém pavilonu. Výhody projektu Brno Fair City loni využilo 16 350 návštěvníků.

    „Mezinárodní strojírenský veletrh je každoročně stěžejní veletržní akcí českého průmyslu. Na tom letošním bude mít premiéru společná Česká národní expozice pod značkou Czech Republic: The Country For The Future,“ zdůrazňuje vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Lidé v ní poprvé v historii najdou na jednom místě služby hned třinácti státních institucí podporujících tuzemský byznys. Česká národní expozice bude středobodem pavilonu Z. Málokterá země disponuje takovým množstvím schopných lidí, jako my. Je třeba to dát vědět světu…“

    Strojírenský veletrh je svátkem strojařů, patří k nejvýznamnějším hospodářským akcím v České republice. Značný rozsah bude mít i slovenská expozice. „Výstaviště a veletrh jsou stále československé,“ připomíná generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš. „Správný veletrh ukazuje nové směry, nový design, trendy, vizi budoucnosti. A právě takovým veletrhem MSV je. Zájem je tradičně vysoký, expozice zaplní – stejně jako v minulých letech – celé výstaviště. Výrazný nárůst nových zajímavých firem z České republiky i zahraničí registruje i veletrh Transport a Logistika.“

    Na MSV budou nejvíce zastoupeny obráběcí a tvářecí stroje, nástroje, nářadí, materiály a komponenty pro strojírenství, elektronika, automatizace a měřicí technika. K významným oborům budou patřit i plasty, pryže a kompozity, výzkum a služby, stejně jako pohony, hydraulika, pneumatika, chladicí technika a klimatizace.

    Postupující digitalizace ve všech oblastech lidské činnosti přináší stále nové, mnohem vyspělejší a přitom realističtější modely výroby. Názornou a velmi pokročilou ukázkou digitální transformace bude speciální expozice v pavilonu A1 s názvem Digitální továrna 2.0 s doprovodnou konferencí na téma „Česko jako průmyslová velmoc?“. Pozornost návštěvníků bezpochyby přiláká i naučná Digitální stezka. Firmy na ní budou prezentovat své produkty v příslušných souvislostech a návaznostech. Jako hlavní partner Digitální továrny 2.0 se na veletrhu představí Microsoft společně s téměř dvěma desítkami svých partnerů. Návštěva expozice určitě přinese nejeden mimořádný zážitek. Zájemci si mohou vyzkoušet, jaké to je být dělníkem i manažerem v moderní datově řízené továrně. Sami se pokusí sestavit výrobek, odhalit jeho případné vady, nebo optimalizovat provozní záležitosti či interní komunikaci na základě přístupných dat.

    Hned dvakrát se na výstavišti představí společnost ABB – lídr v oblasti inovativních průmyslových technologií. Kromě rozsáhlé expozice v pavilonu P najdou návštěvníci zajímavá řešení i v hale A1. Spolu s dalšími zajímavými exponáty si prohlédnou například unikátní patentovanou nabíjecí stanici ABB Terra HP, která je schopna nabít osobní auto na dojezd 200 kilometrů během pouhých osmi minut.

    Pořadatelé Mezinárodního strojírenského veletrhu letos očekávají 80 tisíc návštěvníků. Do soutěže o Zlaté medaile je přihlášeno celkem 25 exponátů v sedmi kategoriích. Jak už bylo naznačeno, doprovodný program (přednášky, konference a semináře) se výrazně zaměří na téma digitalizace. Za pozornost stojí například česko-bavorská konference E#change for your digital future!, akce Kontakt-Kontrakt, Fórum průmyslu a vysokých škol či Sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR. V pondělí 7. října 2019 v 10.35 hodin bude na výstavišti odhalena bronzová socha T. G. Masaryka – kopie sádrového díla Otakara Španiela, které dominovalo rotundě pavilonu A při slavnostním otevření areálu v roce 1928.

    Pozornost návštěvníků si zaslouží i další dva veletrhy. V pavilonu A2 právě vrcholí poslední přípravy na 9. mezinárodní veletrh dopravy a logistiky Transport a Logistika. Koná se vždy v lichých letech. Letos se přihlásilo 115 vystavovatelů z dvanácti zemí, nechybějí ani firmy z Číny a Tchaj-wanu. Ve stejném termínu (od 7. do 11. října) mohou návštěvníci zavítat rovněž na ENVITECH – jeden z mála středoevropských veletrhů, zaměřených na technologie, výrobky a služby přispívající k ochraně a obnově čistého životního prostředí. Představí se na něm 44 vystavovatelů ze sedmi zemí.  (jbo)