Sídlo Unie českých a slovenských zoologických zahrad se stěhuje do Brna

Nové vedení, nové úkoly

30.06.2016 17:55

    Na mimořádné valné hromadě v Jihlavě bylo minulý týden zvoleno nové vedení Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO). Prezidentem se stal ředitel Zoo Košice Erich Kočner, viceprezidentem ředitel brněnské zoo Martin Hovorka.

    Unie byla založena v roce 1990 v Bratislavě. Je to profesně-odborná organizace, zastupující 15 českých a 4 slovenské zoo. Napomáhá transformaci zoologických zahrad ve vysoce odborná centra biodiverzity a vědecké instituce, které se podílejí na záchraně světového přírodního dědictví – nejen chovem ohrožených druhů zvířat v lidské péči, ale také aktivitami přímo v národních parcích a rezervacích po celém světě.

    „Jsem rád, že kolegové dali naší zoo důvěru. Rozhodli, že novým sídlem unie se stane Brno,“ sdělil Martin Hovorka novinářům. „Naším cílem je podporovat poslání moderních zoologických zahrad v návaznosti na strategie Světové organizace zoologických zahrad a akvárií WAZA a Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií EAZA. Unie zastupuje členské zoo doma i v zahraničí a významně přispívá k vzájemné výměně zkušeností. V tom budeme s novým vedením pokračovat.“

>>><<<

    A teď už se pojďme podívat, co je nového v brněnské zoo…

Bobří rodinka se rozrůstá

    Tento týden se rozrostla rodina bobrů kanadských (Castor canadensis). Mláďata jsou zatím vidět jen ve vnitřní expozici, kde se o ně vzorně starají nejen matka a otec, ale i ostatní rodinní příslušníci. Bobří komunita je velmi kompaktní, všichni si vzájemně pomáhají. „Nováčky“ čeká v nejbližších týdnech trénink potápění, aby se mohli dostávat z vnitřního brlohu i do venkovního jezírka.

    Bobří rodinu nyní tvoří dva dospělí jedinci (samice a samec), tři předloňská a jedno loňské mládě, a samozřejmě už zmíněný čerstvý přírůstek – čtyři mláďata narozená v pondělí 27. června. Malé neposedy jsme mohli pozorovat v brlohu, fotografování bylo však doslova o život, rodiče nám v tom usilovně bránili. Mláďata vydávají po narození zvuky podobné lidským miminkům. V prvních dnech neumějí plavat, později se nechávají unášet jako korek na hladině a teprve po několika dalších týdnech se učí potápět. Za chov bobrů získala zoo před šesti lety třetí místo v rámci ocenění Bílý slon v kategorii Odchov roku.  (jbo)