O budoucnosti EDU se letos rozhodne

20.02.2014 16:30

    Letošní rok je rozhodující pro budoucnost Jaderné elektrárny Dukovany. Sdružení právnických osob a obcí Energetické Třebíčsko připravilo strategii k tomu, jak vzít za slovo novou vládu a okamžitě s ní zahájit jednání.

    Koaliční smlouva říká, že pokud to bude hospodářsky výhodné, podpoří dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Zároveň se strany dohodly, že považují za důležité zajištění provozu Dukovan i po roce 2025, a to i s alternativou dostavby nového bloku. Je nejvyšší čas k závaznému rozhodnutí o vzniku nového 5. bloku tak, aby začal vyrábět současně s ukončením provozu staré dukovanské jaderné elektrárny. Proces od schválení přístavby bloku po start výroby elektřiny v něm trvá asi 15 let.

    Energetické Třebíčsko dokončuje argumentář k vyjednávání s důležitými lidmi k rozhodnutí o dostavbě nového dukovanského bloku. Taky o prodloužení životnosti dosavadních čtyř 500megawattových bloků, které jsou nyní ve výborné kondici, i po roce 2025, pokud to bezpečnost a ekonomika produkce dovolí.

    Bloky nabíhaly do provozu postupně v letech 1985 až 1988 – původně na třicet let užívání, což bude už v příštím roce. Ve světě se však jaderné elektrárenské výrobní bloky modernizují k prodloužením jejich životnosti o dvacet až třicet let. Dukovany už mají v tomto směru technicky našlápnuto. To ale neznamená, že prodlužování mohou dělat do nekonečna. Tento největší zaměstnavatel v nezaměstnaností nejvíce postiženém okrese Vysočiny chce mít do té doby na startu nový velký energetický zdroj také jako obživu pro současnou až tisícovku vysoce kvalifikovaných zaměstnanců.  (vž)