O deset veřejných grilovacích míst v Brně je zájem i v zimě

17.12.2020 20:15 

    Skupiny lidí v jihomoravské metropoli využívají i v zimě deset veřejných grilovacích míst. Sedm grillpointů nechal magistrát vybudovat na plážích Brněnské přehrady, jeden je na Špilberku a už dva slouží veřejnosti v parku Lužánky u Pionýrské ulice. Město rychle zareagovalo na veřejnou poptávku také po výstavbě nových veřejných WC, převlékáren a sprch, dětských prolézaček, hřišť a multifunkčních sportovišť.

    Na plážích je výletníků, vycházkářů či účastníků třeba narozeninového případně svatebního party, kteří si chtějí udělat v přírodě něco dobrého k snědku, je stále dost. Samozřejmě při dodržení aktuálně platných vládních nařízení při zápolení s epidemií koronaviru (jako je počet shromážděných osob nebo co se může venku jíst a pít) třeba v lokalitách na Rokli, Pod Dymou, na Kozí Horce a Sokolském koupališti. Návštěvníci si tu mohou v klidu rozdělat oheň a užít si piknik na břehu přehrady s grilováním masa, zeleniny nebo opékáním špekáčků. Grilovací stoly s ohništěm mají ochranu proti vandalismu, odcizení a nepříznivým povětrnostním podmínkám. Vzorem se staly veřejné grilovací stoly v parcích dánské metropole Kodaně. V okolí brněnských grilů je terén upraven a vysypán drobným kamenivem, ke standardnímu vybavení místa patří stůl s lavicemi k příjemnému trávení volného času. Správcem veřejných grilovacích míst na Brněnské přehradě je společnost Lesy města Brna, která se stará i o pláže a spravuje všechna ostatní rekreační zařízení v lokalitě.

    Naopak společnost Veřejná zeleň města Brna pečuje o dosud tři veřejné elektrické grilovací stoly na hradním kopci Špilberku a v parku Lužánky. Toto třetí piknikové místo předala Veřejná zeleň s prvním náměstkem brněnské primátorky Petrem Hladíkem veřejnosti k užívání ve čtvrtek. "Veřejná zeleň zde pořídila z městské dotce necelých 400 000 Kč třetí elektrický gril. Zájem o ně je obrovský. Vedle nově instalovaného je v parku o pár metrů dál jiný elektrický gril, jehož nerezový pracovní stůl je po pěti letech veřejného používání stále jako nový. Každým, kdo chce grilovat, se musí předem zaregistrovat na webových stránkách Veřejné zeleně města Brna nebo Lesů města Brna. Po zaregistrování data a doby užívání vybraného grilu a po úhradě 50 korun protřednictvím SMS má gril a piknikové místo na dvě hodiny ke svému užívání," vysvětlil náměstek primátorky Hladík.  (vž)

Foto: Václav Žalud