Předjarní střípky z brněnské zoologické zahrady

Oslavíme Mezinárodní den ledních medvědů

24.02.2017 08:05

    Na 27. února připadá Mezinárodní den ledních medvědů. Tyto šelmy jsou v zoologických zahradách velice oblíbené a přitahují mimořádnou pozornost návštěvníků. Na oslavy nezapomíná ani brněnská zoo. Připravila zábavnou soutěžní stezku, na níž si zájemci ověří své znalosti o ledních medvědech. Od soboty do pondělí budou v zoo promítat zajímavá videa, chybět nebudou ani tematická komentovaná krmení.

    Brněnská medvědice Cora už odchovala pět ledních medvíďat. Bill (2007) žije v Zoo Gelsenkirchen v Německu, jeho bratr Tom v Praze. Kometa (2012) pobývá v Zoo Rostov na Donu v Rusku, bratr Nanuk našel nový domov v Zoo Nikolaev na Ukrajině. Samička Noria se narodila v listopadu 2015, dosud žije se svou matkou v Brně.

Brněnští rosomáci dovedou mile překvapit

    Petr Janda a Pavel Chrastina kdysi složili písničku „Pták Rosomák“, mnozí ji velmi dobře známe. Stejně se jmenuje i album skupiny Olympic z roku 1969. Vtipná hříčka se slovy (podobně jako třeba Kamenožrout zelený) se pro některé lidi stala dokonalou mystifikací. Jen stěží jim vysvětlíte, že rosomáci nepatří do říše ptactva, že to jsou silní a všestranní predátoři a mrchožrouti, obývající tajgy a tundry severní polokoule. Nejvíc jich žije v Kanadě, na Aljašce, v severských státech Evropy a na Sibiři.

    Párek rosomáků sibiřských (Gulo gulo gulo) najdete i v Zoo Brno. Obývají výběh při cestě směrem ke kamčatským medvědům. Rosomáci se v zoologických zahradách rozmnožují jen zřídka, narození každého mláděte je považováno za obrovský úspěch. Brněnští chovatelé jsou doslova nadšeni – sedmiletá samička Nataša porodila už podruhé, tentokrát rovnou tři potomky. Chovatelé do odchovu raději nezasahují, rodinku se snaží co nejméně vyrušovat. „Stále nemáme vyhráno, mláďata jsou ještě malá a jejich osud je pořád nejistý,“ připomíná ředitel zoo Martin Hovorka. Nataša svoji březost v obou případech úspěšně tajila, mláďata po porodu ukryla v noře ve výběhu. Pro chovatele to bylo velké překvapení. První úspěšně odchovaný sameček Vasil byl na doporučení koordinátora Evropského záchovného programu (EEP) přemístěn do Zoo Amneville ve Francii.

    Víte, co se kdysi povídalo o rosomácích? Lidé je považovali za záhadné tvory, spojovali je se spoustou mýtů a bájí. Věřili, že tyto šelmy se rodí jako medvíďata, a to tak, že pokud se medvědici narodí čtyři mláďata, ze čtvrtého vyroste rosomák.

Papoušci mají nové kamarády


Foto: Jaroslav Bobek

    Do brněnské zoologické zahrady minulý týden přicestovali dva noví obyvatelé – páreček pásovců kulovitých (Tolypeutes matacus). Samička Júlia pochází ze Zoo Heidelberg v Německu, sameček Ricardo ze Zoo Antverpy v Nizozemsku. Zatím si zvykají na nové prostředí v Exotáriu, kde jim dělají společnost papoušci ara ararauna. „Pásovci jsou zajímavá zvířata. Vypadají, jako by vznikla spojením želvy a králíka,“ zavtipkoval na tiskové konferenci Martin Hovorka. „Příbuzná však nejsou ani jednomu z nich – ve skutečnosti bychom jejich nejbližší příbuzné našli mezi mravenečníky a lenochody.“

    Pásovec kulovitý pochází z oblasti subtropického lesa a křovinatých savan Jižní Ameriky. Na rozdíl od jiných druhů pásovců si většinou nehloubí vlastní nory, dává přednost opuštěným úkrytům dalších zvířat. Když se cítí ohrožený, nezahrabává se, místo toho se svine do téměř dokonalé koule kryté pancířem, který chrání zranitelné části těla.

Adoptivní rodiče přispívají na chov zvířat

    V Zoo Brno funguje už dvacet let program Adopce. V prvním roce se do něj přihlásilo 15 adoptivních rodičů, přispěli částkou 96 940 korun. V současné době má zahrada téměř 300 adoptivních rodičů. Nejvyšší částku věnoval před dvěma lety občan z Boskovic. Na podporu zvířat daroval milion korun. Lidé nejčastěji podporují želvy, surikaty, vlky, polární lišky, lední medvědy a žirafy. „Adoptovat naše zvíře může opravdu každý – fyzická osoba, škola nebo firma. Příspěvky slouží na nákup krmení a na zajištění vhodných podmínek pro adoptované zvíře. Jsme vděčni za každou pomoc, podpory veřejnosti si velmi vážíme,“ poděkoval na tiskové konferenci ředitel zoo.

  Každému zvířeti v seznamu je přiřazena určitá adopční suma. Odpovídá zhruba ročním nákladům na chov jednotlivce daného druhu. Pokud lidé zvolí plnou cenu za adopci zvířete, stávají se adoptivním rodičem. Nejnižší příspěvek je 500 korun na rok. Pro adoptivní rodiče připravuje brněnská zoo jednou za rok speciální program, dostávají volné vstupenky a drobné dárky.

Letní příměstské tábory pod Špilberkem

    Na závěr dnešního krátkého zastavení na Mniší hoře ještě jedna radostná zpráva. Středisko ekologické výchovy Hlídka v parku pod Špilberkem uspořádá i letos prázdninové příměstské tábory pro děti. Budou zaměřeny na poznávání přírody a zvířat, seznámení dětí s historickými památkami Brna a na rozvoj tvořivosti. „Během tábora děti prožijí dva dny v zoologické zahradě, navštíví hrad Špilberk a hvězdárnu. Je pro ně připraven také výlet do jiné zoologické zahrady v České republice,“ dodává vedoucí úseku stanice zájmových činností Lenka Bochníčková.

    Týdenní turnusy jsou určeny pro děti od 7 do 12 let. Tábor začíná vždy v 8 hodin a končí v 17 hodin, kdy si rodiče vyzvedávají děti přímo v areálu SEV Hlídka. Zápis dětí proběhne od 1. března 2017 elektronicky na webu www.sevhlidka.cz.

    Na jarní prázdniny od 13. do 17. března 2017 připravilo Středisko ekologické výchovy Hlídka tvořivé workshopy pro děti a jejich rodiče. Mohou těšit na quilling (tvoření z papírových proužků), tisk na textil, zdravé svačinky, recyklohraní, tkaní, fair trade (spravedlivý obchod), malované nádobí a kamínky.  (jbo)

>><<

Na co se letos můžete těšit v brněnské zoologické zahradě?

14.–17. dubna: Velikonoce v zoo
22. dubna: Den Země
30. dubna: Čarodějnice v zoo
1. května: Den přírodních věd
20. května: Den Afriky
3. června: Dětský den v zoo
21. června: Mezinárodní den žiraf
29. července: Mezinárodní den tygrů
26. srpna: Den adoptivních rodičů
16. září: Běh zoologickou zahradou
28. října: Halloween
3. prosince: Rozsvícení vánočního stromu
24. prosince: Štědrý den v zoo