Mendel is back / Mendel je zpět, Brno 23.–24. července 2016

Ožívá příběh skromného génia

20.07.2016 10:05

    Gregor Johann Mendel (česky též Řehoř Jan Mendel, 20. července 1822 Hynčice – 6. ledna 1884 Brno) byl přírodovědec, zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. Působil jako mnich a později opat augustiniánského kláštera na Starém Brně. (Wikipedie)

    Většinou zdůrazňujeme a připomínáme čtyři tváře Gregora Johanna Mendela – byl knězem, genetikem, meteorologem a včelařem. Podobným úhlem pohledu, ovšem v poněkud jiném světle, ho široké veřejnosti představí nadcházející festival Mendel is back / Mendel je zpět. O víkendu 23.–24. července 2016 budeme mít jedinečnou příležitost nahlédnout do míst, s nimiž byl spjat Mendelův život. Se světově proslulým genetikem se setkáme nejen v muzeu na náměstí, které nese jeho jméno, ale také ve střední škole v Jánské ulici v Brně, kde působil, v podzemí divadla Reduta na Zelném trhu a v budově Masarykovy univerzity na Komenského náměstí.

    Festival volně naváže na loňské celosvětové oslavy vědcova odkazu. Odpoledne se na všech čtyřech místech uskuteční workshopy, přednášky a výstavy. Ústředním motivem večerního a nočního programu bude světlo. Jednotlivá místa Mendelova působení propojí unikátní světelné a audiovizuální instalace. Připravují je kreativní architekti z brněnského uskupení Visuálové. O podrobnostech novináře informoval Jan Machát. Připomněl například světelnou show „Smršť nad Brnem“. Mendel tento jev detailně popsal ve svém díle. Pro tuto příležitost bude otevřeno i běžně nepřístupné podzemí divadla Reduta. Světelné instalace můžeme sledovat před budovou a ve dvorním traktu na Komenského náměstí (téma Mendel  včelař), na fasádě budovy v Jánské ulici či na fasádě a v zahradě Mendelova muzea. Něco si pořadatelé nechávají jako překvapení…

    „Instalace nás vtáhnou do tajuplných nočních proměn míst, kde Mendel během svého života působil,“ zdůrazňuje ředitelka Turistického informačního centra města Brna Jana Janulíková. Součástí festivalu bude i sobotní koncert v prostorách Mendelova muzea (začíná v 18.30 hodin), gastronomický program s hráškovým a zeleným menu, ochutnávka medových pokrmů, audioshow Včelín, květinová dílna, bubenické workshopy ve spolupráci s Operou na cestách či komentovaná prohlídka po Mendelově stezce. „Milovníky her jistě potěší zapojení multiplayerové hry Ingress od společnosti Google. Provede nás po zajímavostech města Brna, nebudou chybět ani místa spojená s Mendelem,“ dodává Janulíková. Festival bude zakončen v neděli ráno mší v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie. Všechny akce s výjimkou vstupu do podzemí a večerního koncertu kapely Futurum, Michala Pavlíčka, Moniky Načevy a smyčcového kvarteta Pavla Bořkovce budou zdarma.

    Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity otevře v sobotu odpoledne novou stálou expozici s názvem Gregor Johann Mendel – příběh skromného génia. Zakladatele genetiky představí v moderním pojetí jako všestranného člověka, ukáže, čím se v jednotlivých etapách svého života zabýval. „Návštěvníkům chceme zprostředkovat pohled na vzdálená místa i hůře dostupné dokumenty,“ vysvětluje ředitel muzea Ondřej Dostál. „Na speciální skleněné příčky se budou promítat záběry z Mendelových rodných Hynčic, z míst, kde studoval, nebo originály písemností uložené v archivech v USA. Vystaven bude i Mendelův opatský prsten a pektoriální kříž.“

    Mendelovo muzeum prezentuje život a dílo významného brněnského vědce od roku 2002. Sídlí v autentických prostorách starobrněnského opatství. Propagaci Mendelova vědeckého a kulturního odkazu se věnuje rovněž Moravské zemské muzeum ve svém centru Mendelianum. Dokumenty zobrazující venkovský život regionu Moravské Kravařsko a expozici věnovanou geniálnímu vědci si můžeme prohlédnout i v jeho rodném domě v Hynčicích na Novojičínsku.  (jbo)

 

Ředitel Mendelova muzea Masarykovy univerzity Mgr. Ondřej Dostál, Ph.D., novinářům ukázal komturský Řád Františka Josefa a pektorální kříž a prsten Gregora Johanna Mendela.

Foto: Jaroslav Bobek