Památníkem zněly Kainarovy texty

08.06.2017 15:10

    Památník národního písemnictví na Moravě uvedl ve středu 7. června pořad Kainar reborn 2017 aneb Jen pár básní, písní a blues ke 100. výročí narození moravského básníka, textaře a muzikanta Josefa Kainara. Představení mu in memoriam věnovali studenti 3. ročníku hudebně-dramatického oddělení Konzervatoře Brno.

    Diváky shromážděné v někdejší klášterní kapli přivítal vedoucí Památníku národního písemnictví na Moravě Libor Kalina a pořad sestavený výhradně z textů Josefa Kainara mohl začít. Jako první zazněla báseň Jaký to s ním bylo v podání Jiřího Fikáčka, Ladislavy Jančíkové a Martina Mihála. Blues o správným hladu přidal J. Fikáček a Blues o černým kožíšku Alžběta Zalubilová.

    Následovala píseň Odcházím z domova a beru s sebou klíč v provedení M. Mihála a A. Zalubilové, která záhy přidala báseň Nevěrný. J. Fikáček zazpíval píseň Hoagy Carmichaela Takovou žízeň může být jen bernardýn. Báseň A budete zlá přednesla Pavla Limmlová a A. Zalubilová přidala píseň Mikiho Jelínka Černá voda.

    Po básni Blues o tom, co chceme, v podání J. Fikáčka a L. Jančíkové přišla na řadu píseň Harfy v nebi, složená J. Kainarem. Zazpívala ji L. Jančíková. Báseň Něco vadného je v našich křestních listech přednesla P. Limmlová a M. Mihál. Píseň J. Kainara Bledej gentleman zazpívala P. Limmlová. Po básni Jak ulovit štiku dlouhou jako stehno antické bohyně v podání M. Mihála zazněla závěrečná společná píseň Nebe počká J. van Hansena a E. de Langeho.

    Výběr z poezie a písní Josefa Kainara, scénář a pedagogické vedení měla na starost Věra Zástěrová, s pedagogickou pomocí při nastudování písní přispěli František Lavička, Jana Matysová a Kateřina Zezulová, taneční choreografii vytvořila Hana Vašáková a s korepeticí a klavírním doprovodem přispěla Jarmila Ištvanová.

    Diváků zpočátku seděla v sále jen hrstka a vypadalo to neslavně. Většina jich ale přišla až na poslední chvíli a sál se částečně zaplnil. V průběhu představení byli jako myšky a nakonec studenty odměnili bouřlivým a zaslouženým potleskem. L. Kalina účinkujícím poděkoval, předal květiny a my se už můžeme těšit na další zajímavý kulturní pořad v Památníku.  (jis)

 

Foto: Jiří Smutný