Parnas na zámku v Lysicích

25.03.2018 20:30

    Nebojte se, známá brněnská barokní památka – kašna Parnas – nebyla přemístěna ze Zelného trhu do Lysic. Parnas je také název uměleckého spolku, který sdružuje brněnské výtvarníky. Od roku 1996 pořádá výstavy v Malé královopolské galerii na Husitské ulici, kde má rovněž své sídlo. Členové spolku se v této galerii pravidelně představují na společných výstavách – na Jarním a Podzimním salonu.

    Letos na jaře si ale vybrali pro společnou výstavu jiné místo – Státní zámek Lysice. Výstava byla zahájena v neděli 25. března 2018. Svou tvorbu na ní představuje 15 výtvarníků. Každý z nich je originální uměleckou osobností, a tak je výstava přehlídkou různých výtvarných žánrů a technik.

    Návštěvníci mohou například vidět obrazy naivního malíře Dušana Chaloupky, který osobitým způsobem zachycuje nejrůznější zážitky ze svého života. František Kořístek se věnuje abstraktním tématům. Jiří Háva je autorem figurálních a snových kreseb a maleb. Martina Foretníka zajímá lidská tvář a akty. Richard Tribula se zabývá krajinomalbou s náměty z jižní Moravy. Eva Schotnarová maluje zátiší a květiny, které jsou její celoživotní inspirací. Jana Urbanová se zabývá originální technikou – malbou pastelem za mokra. Věnuje se portrétům a krajinomalbě.

    Výstava obrazů uměleckého spolku Parnas potrvá na zámku v Lysicích do 29. dubna.  (vr)