V zábavním vědeckém parku VIDA! očekávají půlmiliontého návštěvníka

Pestrý program pro zábavu i poučení

07.03.2017 14:10

    Zábavní vědecký park VIDA! vešel během své dvouleté existence do povědomí většiny Brňanů a Jihomoravanů. Stal se významnou institucí, která láká zájemce o zábavu i poučení z celé republiky. Každoročně jich sem zavítá kolem 230 tisíc. Nebude dlouho trvat, snad jen několik dní, a ve VIDA! přivítají půlmiliontého návštěvníka. Jen pro srovnání – podobných zařízení je u nás celkem osm, ročně je navštíví přibližně 2 miliony lidí.

    S blížícími se jarními prázdninami se v programu zábavního vědeckého parku objevilo několik novinek. Od soboty 11. března bude VIDA! uvádět novou science show Vytěž princip, na víkendy plánuje program s pokusy Svítím, svítíš, svítíme a dvakrát denně promítne výjimečný dokument Divoká Afrika (Wild Africa 3D) z produkce BBC Earth. Po loňských Pidiobrech (Tiny Giants 3D), o něž je stále velký zájem, je to další poutavě natočený film, který si spousta návštěvníků nenechá ujít.

    „Naše science show jsou originální autorská představení, na jejichž přípravě se vždy podílí tým několika lidí,“ poznamenal na tiskové konferenci ředitel VIDA! Lukáš Richter. „Na jedinečnost těchto pokusů jsme náležitě hrdi. Prezentujeme se jimi nejen v zábavním vědeckém parku, ale i při našich výjezdech po republice a do zahraničí.“ Představení se zajímavými pokusy jsou v ceně vstupného, návštěvníci je mohou zhlédnout několikrát denně.

    Jak už bylo řečeno, o víkendu ve VIDA! odstartuje nová show nazvaná Vytěž princip. Je zaměřena hlavně na těžiště a balanc. Vedle zajímavých experimentů se v ní objeví i cirkusové prvky. Aleš Pilgr, jeden z autorů představení, nám jich několik předvedl. Válec jezdí sám do kopce, hrníček stojí na uchu, obdivujete samočinné svíčkové kyvadlo a nevěřícně koukáte na sklenici s vínem, postavenou na jediné kartě… Diváci se mají na co těšit. „Některé pokusy se mohou jevit jako kouzla,“ říká Aleš. „O to větší překvapení nastane, když princip jevu rozkryjeme. Lidské oko lze oklamat, těžiště předmětů nikoliv.“

 

Sven Dražan a Aleš Pilgr předvádějí některé ze svých zajímavých kousků.

    Na sobotu 18. března je připravena akce Profesionálové. Do zábavního vědeckého parku přijdou genetik, záchranář, astrofyzička, chovatel zvířat, výzbrojní technička či geoložka. Každý z nich krátce přiblíží své zaměstnání a po zbytek dne bude odpovídat na otázky malých i velkých návštěvníků. A ještě něco. Pedagogové a lektoři budou mít v rámci oslavy Dne učitelů (24. a 25. března) vstup do parku za jednu korunu. Pokud se zaregistrují, mohou s sebou vzít zdarma i další osobu.

    Vzpomínáte si, jak návštěvníci zábavního vědeckého parku stavěli model papírového městečka? Bylo to v souvislosti s nedávnou výstavou k 60. výročí založení časopisu ABC. Podařil se jim úctyhodný kousek: na „staveništi“ shromáždili celkem 1 300 fragmentů – domů, aut, silnic, železničních tratí. Stříhali a lepili malí i velcí...

    Na galerii zábavního vědeckého parku je už delší dobu k vidění výstava Klamárium. Názorně ukazuje, jak se v lidské mysli projevují optické klamy. O expozici je mimořádný zájem, z Brna se proto přesune i do dalších míst republiky.

    Ve VIDA! je možné úplně všechno. Chcete si zatančit přímo mezi exponáty? Tuto možnost máte 1. dubna za doprovodu živé kapely. Nebojte se, není to apríl, takový žert bychom si nemohli dovolit. Vstupenky jsou už nyní k dispozici v pokladně VIDA! nebo na e-shopu.

    Vítejte v zábavním vědeckém parku v Brně!  (jbo)

 

Foto: Jaroslav Bobek