Petr Mlsna chce obnovit důvěru v nezávislost rozhodování ÚOHS

04.12.2020 18:05

    V pořadí již pátý předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna, který se ujal své funkce 2. prosince, má v plánu hned v lednu příštího roku provést kompletní rekonstrukci rozkladových komisí. Hlavním a bezprostředním cílem je obnovit důvěru veřejnosti v objektivitu a nezávislost jeho rozhodování. K úkolům patří rovněž obnovení vnější komunikace antimonopolního úřadu.

    „Oslovím právnické fakulty, Českou advokátní komoru a vůbec odbornou veřejnost, aby mi navrhli nominanty, z nichž pak sestavím rozkladové komise tak, aby ten postup byl transparentní,“ uvedl Mlsna. Nový šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zároveň zdůraznil, že bude více komunikovat s médii, s odbornou veřejností a také s protikorupčními organizacemi. Na své první tiskové konferenci dále uvedl, že bude ve větší míře zveřejňovat rozhodnutí antimonopolního úřadu. Má rovněž v plánu pravidelně jednou za měsíc se setkávat s novináři. Mlsna rovněž zdůraznil, že ÚOHS bude za jeho řízení více otevřený. Nový předseda antimonopolního úřadu na páteční tiskové konferenci zmínil také své plány. Z hlediska dlouhodobé koncepce musí náš úřad pozorně sledovat trendy v ostatních západních zemích. Inspirací bude podle jeho slov zejména německý soutěžní úřad Bundeskartellamt, který, jak připomněl, udává v Evropě trendy v oblasti hospodářské soutěže.

    JUDr. PhDr. Petr Mlsna, Ph.D., byl na přelomu let 2012 a 2013 ministrem bez portfeje a předsedou Legislativní rady vlády. Později působil kromě jiného ve funkci náměstka na ministerstvu spravedlnosti a od roku 2015 až do svého jmenování předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže řídil z pozice náměstka sekci legislativy, státní správy a územní samosprávy na ministerstvu vnitra. Mlsna působí také jako vysokoškolský pedagog. Ve funkci předsedy vystřídal Petra Rafaje, který byl nejdéle sloužící předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. V jeho čele stál od července roku 2009, kdy vystřídal Martina Pecinu.

KRISTIÁN CHALUPA