Pietní akt u hrobu Ludvíka Svobody

05.05.2016 19:20

    Na hřbitově v Kroměříži se ve čtvrtek 5. května 2016 uskutečnil pietní akt u příležitosti 71. výročí ukončení druhé světové války. Jeho účastníci uctili památku padlých hrdinů, kteří se v květnu 1945 podíleli na osvobození naší vlasti.

    Nechyběli zástupci pořádající Společnosti Ludvíka Svobody, generálova dcera Zoe Klusáková-Svobodová, válečný veterán brigádní generál Emil Boček, předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek, generální konzul Ruské federace v Brně Alexander Nikolajevič Budajev a další hosté.

    Po slavnostních projevech položili zástupci přítomných delegací kytice a věnce k hrobu prezidenta ČSSR (1968–1975), velitele 1. československého armádního sboru na východní frontě armádního generála Ludvíka Svobody. Několik účastníků shromáždění převzalo pamětní medaile.

    „Bylo mi ctí poklonit se dnes v Kroměříži památce armádního generála Ludvíka Svobody, jednoho z našich prezidentů. Měl jsem příležitost pozdravit také dceru pana generála Zoe Svobodovou-Klusákovou,“ poznamenal po skončení pietního aktu hejtman Michal Hašek. Hrdinové, kteří zahynuli v boji za osvobození Československa, si zaslouží náš obdiv a úctu. Jejich činy musíme připomínat zejména mladé generaci, která vyrůstá v mírových podmínkách, a nedokáže si představit, jaké neštěstí přináší válka.

֎֎֎

    Zástupci brněnské odbočky Společnosti Ludvíka Svobody pod vedením předsedkyně Aleny Šimkové se poté ještě poklonili památce obětí v Javoříčku na Litovelsku. Před 71 lety – 5. května 1945 – vtrhlo do obce přepadové komando SS a srovnalo ji se zemí. Popraveno bylo 38 mužů starších 15 let. Na pietním místě byl vybudován památník připomínající tuto událost. Javoříčko je nyní součástí obce Luká, leží nedaleko od známého hradu Bouzov.  (jbo)

 


Zoe Klusáková-Svobodová v rozhovoru s účastníky pietního shromáždění – s předsedou Společnosti L. Svobody Ludvíkem Engelem (vlevo) a jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem (vpravo).

Zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu a Společnosti Ludvíka Svobody položili kytice k památníku v Javoříčku.

Foto: Jaroslav Bobek