Zábavná show „Dělám tlaky, dělej taky“. Měli byste ji vidět!

Podzimní VIDA! novinky

28.08.2015 09:45

    Zábavní vědecký park VIDA! přivítal od svého otevření v prosinci loňského roku téměř 160 tisíc návštěvníků. Ředitel Lukáš Richter se netají tím, že do letošního silvestra by rádi „pokořili číslo“ 220 tisíc.

    Od září bude VIDA! science centrum otevřeno ve všední dny od 9 do 18 hodin – s výjimkou pondělí, kdy se jeho vchod uzavře vždy ve 14 hodin. O víkendech sem můžete přijít od 10 do 18 hodin. Pro malé i velké návštěvníky je na ploše téměř 5 000 čtverečních metrů připraveno více než 150 interaktivních exponátů. Každý si může vyzkoušet, co je mu libo. Přijďte se podívat, určitě lépe porozumíte světu kolem nás.

    O slavnostním otevření zábavního vědeckého parku jsme psali ZDE.

    „Když potkávám své známé, občas se mě ptají: Co je u vás nového?“ – říká manažer programu Sven Dražan. A na vyřčenou otázku si hned odpovídá: „Je toho dost. Na podzim výrazně rozšíříme nabídku programů pro veřejnost. Pro rodiny s dětmi připravujeme od září zajímavé dílny nebo demonstrace přímo v expozici. Na své si přijdou i dospělí, kteří si chtějí vychutnat zdejší atmosféru bez přítomnosti dětí.“

    Na nové programy se mohou těšit i školní skupiny. Jen zběžně jsme nahlédli do pestré nabídky 15 zábavně vzdělávacích akcí pro děti všech věkových kategorií: Včelí království, Když kámen promluví, Putování s velrybou, Hustý program, Mikrohrdinové, Barvy kolem nás, Mag(net)ická přitažlivost… Stačí si vybrat. Zájem je obrovský. Zvolený program si školy musejí rezervovat nejméně šest týdnů před plánovaným termínem návštěvy.

    V zábavním vědeckém parku se také můžete naučit některé zajímavé pokusy a poté je předvést doma svým známým. Stačí přijít v některou zářijovou neděli, vždy od 11 do 17 hodin, a navštívit speciální program nazvaný Kuchyňská chemie. A pak můžete doma ukázat, jací jste machři, a co všechno dovedete. „Zajímavé demonstrace návštěvníkům předvedeme také během říjnových nedělí. A na prosinec chystáme výrobu originálních vánočních dárků,“ doplnil Sven Dražan.

Noc vědců – 25. září 2015

    Zábavní vědecký park VIDA! se letos připojí k Noci vědců, která se uskuteční po celé republice v pátek 25. září. Jako host Mendelova muzea Masarykovy univerzity připraví na nádvoří Starobrněnského opatství několik hravých stanovišť, kde si zájemci od 18 do 22 hodin ověří, jak dobře znají světové vědce a vynálezce. Na programu budou rovněž ukázky se zábavnými pokusy.

VIDA! After Dark – 1. října a 5. listopadu 2015

    Už jsme se o tom částečně zmínili. Láká vás návštěva VIDA! parku, ale máte strach, že tam bude příliš mnoho dětí a hluku? Chcete si vyzkoušet exponáty v plném soustředění a v příjemné večerní atmosféře? V tom případě přijďte na akci VIDA! After Dark. První říjnový a listopadový čtvrtek bude otevřeno i večer, až do 22 hodin. „Své děti nechte výjimečně doma, přijďte si k nám hrát a objevovat,“ doporučují ředitel Lukáš Richter a manažer Sven Dražan. „Téma naší první čtvrteční party pro dospělé bude ,Poprvéʻ. A těch poprvé bude hned několik. Historicky poprvé bude možné zhlédnout ukázku z připravované show se světélkujícími kapalinami, poprvé si u nás zakoupíte alkoholický nápoj a hostem bude poprvé Chytrý kvíz.“

    Spolu se spoustou dětí i dospělých, kteří právě „řádili“ ve VIDA! science centru, jsme po skončení tiskové konference se zájmem zhlédli novou zábavnou show „Dělám tlaky, dělej taky“. Vidátoři, showmani a lektoři v jedné osobě při ní názorně předvádějí explozi balonkového človíčka, „pěnění krve“ a další následky poklesu tlaku. Ukazují, proč není možné, aby kosmická loď ve vesmíru hlasitě explodovala, jaké kouřové kroužky dokáže vytvořit vzduchové dělo a mnoho dalších překvapivých pokusů. Malí návštěvníci byli z některých experimentů doslova u vytržení a s radostí při nich se showmany spolupracovali.

    Zajímavá, pro malé i dospělé návštěvníky velice poučná, je rovněž výstava „Vynálezy, které ovlivnily lidstvo“. Několik panelů přibližuje práci Akademie věd České republiky. Další interaktivní exponáty názorně vysvětlují principy běžných optických přístrojů. Návštěvníci se hravou formou dozvídají, jaký je princip Keplerova a Galileova dalekohledu, jak se na sítnici našeho oka odráží obraz, co dokáže spojka a co rozptylka. Samostatná část expozice je věnována objeviteli a zakladateli polarografie, prvnímu českému nositeli Nobelovy ceny za chemii Jaroslavu Heyrovskému (18901967). Pokud se do VIDA! science centra vypravíte, výstavu si rozhodně nenechte ujít.  (jbo) 

 

Vlevo: Showmani „dělají tlaky“ v přítmí Divadla vědy. – Další dva záběry jsou z výstavy „Vynálezy, které ovlivnily lidstvo“.

Foto: Jaroslav Bobek