Nejvyšší ocenění získalo pivo ZUBR GRAND

Poháry a soudky už mají své majitele

26.02.2018 19:00

    V České republice je v současné době 45 velkých pivovarů. Produkují 98 procent veškerého výstavu, v roce 2016 to bylo 20 milionů hektolitrů. Minipivovarů je přibližně 400, a neustále se objevují nové. Doplňují trh velkých „hráčů“. Nabízejí chuťově rozmanitá piva, často spojená s lokálním příběhem či vazbou na místní region.

    Zájem o čepovaná piva se neustále snižuje. Úbytek konzumentů pociťují nejen pivovary, ale hlavně provozovatelé restaurací a tradičních hospod. Zákazníků ubývá i pod vlivem přísně nastaveného protikuřáckého zákona. Loňské statistické údaje zatím nebyly zveřejněny. I když lze očekávat vyšší vývoz piva do zahraničí, celková roční produkce bude s největší pravděpodobností ve srovnání s předchozím rokem nižší.

    Do pěti kategorií odborné soutěže balených piv (v lahvích, plastových obalech či plechovkách) ZLATÝ POHÁR PIVEX – PIVO 2018 se přihlásilo celkem 53 značek z 13 průmyslových pivovarů České republiky. Soutěž má bohatou historii. Od roku 1992 ji pravidelně vyhlašuje marketingová, produkční a reklamní společnost SNIP & CO ve spolupráci s Veletrhy Brno a dalšími partnery. Záštitu nad letošním ročníkem převzali ministr zemědělství Jiří Milek, jihomoravský hejtman Bohumil Šimek, brněnský primátor Petr Vokřál a prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň.

    O vítězích rozhodovala ve dvou kolech odborná degustační porota. Posuzovala piva v pěti kategoriích – světlý ležák (19 značek), světlé výčepní pivo (9 značek), nealkoholická piva (10 značek), tmavá piva – výčepní a ležáky (6 značek) a míchaná piva – nízkoalkoholická a nealkoholická (9 značek). K druhému posouzení balených piv se degustátoři (převážně sládci ze soutěžících pivovarů, ale i další odborníci) sešli v závěru ledna. Vzorky označené pouze kódy posuzovali zcela anonymně. K hlavním hodnoticím kritériím patří chuť, plnost, vůně, říz, hořkost i jiné příznaky – podle chuťových, čichových i vizuálních zjištění odborných degustátorů. 

    „V obou kolech soutěže provádíme u všech vzorků rozbory a senzorická hodnocení v našich laboratořích,“ vysvětluje ředitel Výzkumného ústavu pivovarského a chmelařského RNDr. Karel Kosař, CSc. „Konečný výsledek je určen součtem hodnot z obou kol a laboratorními rozbory, potvrzujícími deklarované hodnoty přihlášených piv.“

    Oficiální výsledky byly vyhlášeny v pondělí 26. února na slavnostním galavečeru pivovarníků a sladovníků.

ZLATÝ POHÁR PIVEX – PIVO 2018:

    Titul CHAMPION ZLATÝ POHÁR PIVEX 2018 získalo pivo ZUBR GRAND, Pivovar Zubr, a. s.

    Světlé ležáky: Vítěz: ZUBR GRAND ● Pivovar Zubr, a. s.; 2. místo: ZUBR PREMIUM ● Pivovar Zubr, a. s.; 3. místo: KRUŠOVICE 12 ● Heineken Česká republika, a. s. – Královský pivovar Krušovice.

    Světlá výčepní piva: Vítěz: LITOVEL MORAVAN ● Pivovar Litovel, a. s.; 2. místo: LITOVEL CLASSIC ● Pivovar Litovel, a. s.; 3. místo: ZUBR GOLD ● Pivovar Zubr, a. s.

    Tmavá piva: Vítěz: VELKOPOPOVICKÝ KOZEL ČERNÝ • Plzeňský Prazdroj, a. s. – pivovar Velké Popovice; 2. místo: BERNARD ČERNÝ LEŽÁK 12 ● Rodinný pivovar Bernard, a. s.; 3. místo: LITOVEL DARK PREMIUM • Pivovar Litovel, a. s.

    Nealkoholická piva: Vítěz: BIRELL ● Plzeňský Prazdroj, a. s. – pivovar Radegast; 2. místo: ZLATOPRAMEN NA ● Heineken Česká republika, a. s. – pivovar Starobrno; 3. místo: BIRELL POLOTMAVÝ ● Plzeňský Prazdroj, a. s. – pivovar Radegast.

    Míchaná nízkoalkoholická a nealkoholická piva: Vítěz: BIRELL POMELO ● Plzeňský Prazdroj, a. s. – pivovar Gambrinus; 2. místo: LITOVEL ČERVENÝ POMERANČ míchaný nízkoalkoholický nápoj z piva ● Pivovar Litovel, a. s.; 3. místo: STAROPRAMEN COOL NEALKO Bezový květ s příchutí lemongrass ● Pivovary Staropramen, s. r. o.

>><<

    Když se před několika lety objevil nápad uspořádat také odbornou degustaci sudových (čepovaných) piv, zazněl nejeden skeptický či rozpačitý názor. Někteří odborníci si kladli otázky: Má něco podobného naději na úspěch? Přihlásí se do soutěže pivovary? Budou mít zájem, aby někdo srovnával jejich piva s ostatními? Skutečnost předčila očekávání, zájem výrobců piva se rok od roku zvyšuje. Letos se přihlásilo 49 značek čepovaných piv, z toho tři ze Slovenska. Jednokolová soutěž pod značkou ZLATÝ SOUDEK PIVEX pro průmyslové pivovary a ZLATÝ miniSOUDEK PIVEX pro minipivovary vstoupila do pátého ročníku.

Foto z degustace sudových piv: Jaroslav Bobek

    Soutěž odborného hodnocení kvality sudových piv vyhlásila společnost SNIP & CO ve spolupráci s Veletrhy Brno, Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským a jeho sladařským pracovištěm v Brně. Neveřejná degustace se uskutečnila v brněnském hotelu Orea Voroněž.

ZLATÝ SOUDEK PIVEX 2018:

    Světlé ležáky: Vítěz: VELKOPOPOVICKÝ KOZEL 11 ● Plzeňský Prazdroj, a. s. – pivovar Velké Popovice; 2. místo: HOLBA PREMIUM ● Pivovar Holba, a. s.; 3. místo: STAROBRNO MEDIUM ● Heineken Česká republika, a. s. – pivovar Starobrno.

    Světlá výčepní piva: Vítěz: BERNARD NEFILTROVANÉ SVĚTLÉ VÝČEPNÍ PIVO ● Rodinný pivovar Bernard, a. s.; 2. místo: BERNARD SVĚTLÉ VÝČEPNÍ PIVO ● Rodinný pivovar Bernard, a. s.; 3. místo: GAMBRINUS NEPASTERIZOVANÁ 10 ● Plzeňský Prazdroj, a. s. – pivovar Gambrinus.

Výroční ocenění 2014–2018:

    1. místo: Pivovar STAROBRNO; 2. místo: Pivovar BERNARD; 3. místo: Pivovar GAMBRINUS.

ZLATÝ miniSOUDEK PIVEX 2018 – sekce minipivovary:

    Vítěz: KARPAT DREAM LAGER 12 % ● Remeselný pivovar Karpat, Hrnčiarovce nad Parnou; 2. místo: KARPAT DREAM LAGER 11,5 % ● Remeselný pivovar Karpat, Hrnčiarovce nad Parnou; 3. místo: DOBŘANSKÁ HVĚZDA 12 % ● Pivovar Restaurant Modrá Hvězda Dobřany.

    K letošním mezinárodním potravinářským veletrhům na brněnském výstavišti nerozlučně patří i první ročník Festivalu chutí. Navštívit ho můžete v pavilonu C ve dnech 1.–2. března od 10 do 21 hodin a také v sobotu 3. března od 10 do 17 hodin. Na festivalu se představí 50 českých a moravských minipivovarů. K dispozici bude více než 300 pivních vzorků, chybět nebudou ani jedinečné speciály. Návštěvníci ochutnají také další dobroty – sýry, paštiky, těstoviny, masné výrobky, med, cukrovinky a mošty. Součástí vstupenky (100 Kč) je kupon na jednu degustaci piva zdarma.  (jbo)