Prezident Zeman zavítal do Židlochovic

02.12.2014 21:20

    Nejprve to vypadalo s návštěvou prezidenta v Židlochovicích všelijak. „Jsem velmi na rozpacích, jak k této situaci přistoupit,“ okomentoval chystanou návštěvu v městském zpravodaji starosta města Jan Vitula. „Přiznám se, že vzhledem k mým postojům jsem byl ve velkém pokušení tuto návštěvu odmítnout,“ uvedl tamtéž.

    Nakonec se ale tento příznivec Karla Schwarzenberga a odpůrce Miloše Zemana překonal a prezidenta přijal. Na sako si připnul placku s portrétem Václava Havla a při setkání na radnici se na Miloše Zemana chvílemi díval jako na svatý obrázek. Dobře to dopadlo i na ostatních místech, kam vzácná návštěva zavítala, tedy v Řeznictví-uzenářství Janíček-Čupa i v sokolovně, kde pobesedoval s veřejností. Kromě jedné dámy, která jako jediná při příjezdu prezidenta na náměstí Míru držela v ruce červenou kartu a pískala, se prezident setkal jen s příznivým přijetím.

    Na besedě s občany připomněl svoji minulou návštěvu Židlochovic, kdy se jako premiér dohadoval na zámku se svým rakouským protějškem o dostavbě Temelína a před zámkem demonstrovaly hordy Rakušanů, přivezené zvlášť kvůli tomu několika autobusy. Zodpověděl řadu otázek i připomínek publika, což zvládl s obvyklým nadhledem a noblesou. Jako první dal slovo své pískající odpůrkyni. Ta si sice mikrofon vzala, ale otázku nepoložila. Uvedla, že žádnou otázku na pana prezidenta nemá, protože názory pana prezidenta zná a tudíž by se nic nového nedověděla. Zato mu vyčetla všechno možné, tak jak je v poslední době u Zemanových odpůrců obvyklé a neustále omílané, tedy od použití vulgárních výrazů v Hovorech z Lán přes vyznamenání režiséra Sedláčka, který si dovolil přijít ve svetru až po údajné dělání ostudy našemu státu v zahraničí. Pan prezident jí přesto, že se ho na nic neptala, na její výtky odpověděl a vše věcně a logicky vysvětlil. Otázkou ale je, zda ho vůbec poslouchala, když jí bylo všechno už dopředu jasné.

    Těm ostatním pak vysvětlil, že politik musí být něco jako hromosvod a musí se s takovými ataky dokázat vyrovnat, neboť to patří k jeho profesi. Při odchodu ze sálu byl vyprovázen potleskem. Ve většině občanů města tak evidentně zanechal příznivý dojem.

JIŘÍ SMUTNÝ

 


Foto: autor