Veletrh postavený pro vás  Stavte s námi

Přijďte se inspirovat na brněnské výstaviště

23.04.2018 16:05

    České stavebnictví letos pokračuje ve výrazném růstu. Stavební produkce se v únoru meziročně zvýšila o 9,4 procenta, v pozemním stavitelství dokonce o 11,6 procenta. Počet zahájených i dokončených bytů byl vyšší téměř o 30 procent. Tyto a další zajímavé údaje zazněly na tiskové konferenci k nadcházejícím Stavebním veletrhům 2018. Jedinečná přehlídka dodavatelů pro stavebnictví, zařízení interiérů i úpravu exteriérů budov se uskuteční ve dnech 25.–28. dubna na brněnském výstavišti. Souběžně mohou zájemci navštívit i oblíbený veletrh DSB – Dřevo a stavby Brno, veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX a v pátek a v sobotu také veletrh Ptáček (topení – plyn – voda – sanita – inženýrské sítě).

    Vzhledem k příznivému vývoji ekonomiky lze očekávat zvýšený zájem odborníků ze všech oborů stavebnictví, technického zařízení budov, interiérového vybavení i zahradní architektury. Širší veřejnost se tradičně zajímá o novinky z oblasti dřevostaveb, pasivních domů a stínicí techniky, o inteligentní domácnosti, trendy v nábytku a bytovém designu, v poslední době také o možnosti využití dotací na zateplení domů či úsporu pitné vody. Součástí veletrhů bude bohatý doprovodný program na pódiích v pavilonech P a F, vyhlášení výsledků soutěže Stavba Jihomoravského kraje 2018, připraveno je i několik mezinárodních konferencí a sympozií. Po celé čtyři dny budou návštěvníkům k dispozici nezávislá poradenská centra.

    Dřevostavby bývají často označovány za bydlení nové generace. Na společné expozici v pavilonu P se letos představí 16 firem, samostatně pak i několik dalších vystavovatelů. Podíl dřevostaveb loni dosáhl 15 procent z celkového počtu téměř 15 tisíc dokončených rodinných domů (přesná čísla ČSÚ dosud nevydal). Je to obrovský nárůst. Jen pro srovnání: podíl dřevostaveb na našem trhu činil v roce 1999 pouze 1,12 procenta, do roku 2016 se postupně zvyšoval až na 14,37 procenta. Asociace montovaných domů připravila pro návštěvníky letošního veletrhu bohatý program. Potenciální zákazníky chce přesvědčit o základních přednostech a výhodách této technologie. K těm bezesporu patří výborná kvalita, vynikající tepelně izolační vlastnosti, rychlost výstavby a příznivý poměr ceny a kvality.

    Stavební veletrhy se stanou významnou příležitostí i pro učňovské školství, které na výstavišti hodlá předvést kvalitu přípravy v odborných školách. Nebude chybět celorepublikové kolo Vědomostní olympiády Cechu topenářů a instalatérů ČR, finále soutěže odborných dovedností Učeň instalatér 2018, ani soutěž Dobrodružství s řemeslem pro topenářské a instalatérské profese. Své umění předvedou mladí klempíři, pokrývači, tesaři, mechanici plynových zařízení a kominíci. U příležitosti veletrhu MOBITEX změří síly rovněž mladí truhláři.

    Součástí oslav 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky bude i projekt nazvaný České a slovenské stavby století. Za českou stranu bylo nominováno 66, za slovenskou 34 staveb. O jejich umístění v anketě rozhodne svým hlasováním široká veřejnost. Anketa bude ukončena na podzim, poté bude vydána publikace a následně se napříč Českou republikou a Slovenskem vydá putovní výstava, která představí jednotlivé nominované stavby.

    Ve dnech 25.–26. dubna se na výstavišti odehraje konference pod obnovenou značkou URBIS. Do Brna se sjedou zástupci více než 50 měst z celé Evropy i špičky v oboru Smart City. Cílem konference je ukázat představitelům středoevropských měst cestu, jak smysluplně budovat koncept chytrého města; pořadatelé ho označují za největší výzvu pro osvícené radnice 21. století. Svoje zkušenosti představí zástupci zemí, které jsou lídry v zavádění tzv. chytrých měst – norská velvyslankyně a velvyslanec Francie. O dosavadní poznatky se podělí také uznávaná urbanistka a architektka Louise Vogel Kiegast z kodaňského studia Gehl Architects.

    Také jihomoravská metropole má našlápnuto k tomu, aby se stala městem příjemným pro život – zaznělo na tiskové konferenci. Rozvoj projektů Smart City dostal v Brně zelenou. Občanům postupně ubývá běhání po úřadech. Zmíněny byly například možnosti předplacených elektronických jízdenek, elektronické platby za odpady, turistická karta, on-line ověřování statutu studenta, datový portál data.brno.cz i další nedávno zavedené novinky.  (jbo)