Přijďte si cvrnknout na Jakubák!

23.06.2015 18:05

    JAKUBÁK OPEN 2015 – TURNAJ V KULIČKÁCH aneb „Nestyď se a cvrnkni si“ je názvem i motem happeningu, kterým Divadlo Bolka Polívky zakončí divadelní sezonu. Dochází tak konečně k resuscitaci a rehabilitaci nejstarší, neprávem téměř zapomenuté české kolektivní hry. Celodenní akce bude zahájena v pondělí 29. června 2015 na Jakubském náměstí v pravé brněnské poledne, tedy v 11 hodin, a bude volně pokračovat v 19 hodin již druhým vydáním Re-Kabaretu.

    V pořadí druhý happening Divadla Bolka Polívky sahá do nejzaprášenějšího šuplíku dávných českých tradic a vytahuje odtud kuličky: nejstarší českou kolektivní hru, která inspirovala veškeré míčové hry na všech kontinentech, ve všech podnebních pásmech, napříč všemi sociálními skupinami i politickými spektry, lidi všech ras a vyznání. České kuličky jsou archetypem nejen golfu či kulečníku, dokonalost tvaru hliněné kuličky je vzorem pro každý míč, primitivní důlek předlohou pro golfovou jamku.

    “Smyslem tohoto dne je připomenout Slovanům nejen jejich nejstarší a nejlevnější hru, ale také pokus o její zápis k památkám UNESCO a zařazení mezi povinné maturitní předměty. Vždyť mezi námi Čechy se jen těžko najde jedinec, který nemá své kuličky vždy při sobě”, míní Vojtěch Fatka, režisér události.

    Celodenní kuličkový program na Jakubském náměstí sestává z několika částí, jejichž společným jmenovatelem je kulička. Kromě samotného sportovního klání ve stolních kuličkách je připraven bohatý doprovodný program: improvizované sportovní studio věnované kuličkám, pokus o zdolání Jakubského náměstí na kuličce, instalace nosu v nadživotní velikosti, vypuštění mírové kuličky Země – černá díra či odhalení pamětní desky Známého klauna. Po celý den bude dobrou náladu na náměstí podporovat hudební těleso Pekáč, pod vedením kapelníka Mojmíra Bártka.    

    Někteří, možná ještě na dně staré almary, najdou zapomenutý pytlík z dětství s  barevnými kuličkami, snad i vzácnými „olovňáky“, ceněnými skleňáky či kousky zachráněné z někdejšího brněnského ZKL – závodu kuličkových ložisek. Takové hmotné vlastnictví není však podmínkou účasti.

    “Nestyď se a cvrnkni si, protože cvrnkat může každý, kdo má kuličky. S tímto heslem otevíráme první část dne (od 11:00 do 13:00), kdy si hru na speciálních kuličkových stolech budou moci vyzkoušet všichni. Kuličky Vám rádi půjčíme. V následujícím turnaji, který začne zápasy v základních skupinách ve 14:00, se utkají reprezentační týmy brněnských divadel. Zveme proto srdečně diváky, aby přišli fandit svým oblíbeným hercům, scénografům, režisérům, kulisákům, …” zve ředitel Divadla Bolka Polívky Ondřej Chalupský.

    Samozřejmě, že při slavnostní události zazní také hymna „Včera jsem našla duhovou kuličku“. Od přítomných se očekává postoj „pozor“, od příslušníků uniformovaných složek „socha-salut“. A zcela závěrem: není důležité vyhrát, ale zúčastnit se!  (mik, št)

 

Foto: archiv Divadla Bolka Polívky