Přitažlivá jižní Morava

21.06.2013 14:40

    Již pátý rok pod značkou „Top výletní cíle“ spolupracuje skupina atraktivních turistických lokalit jižní Moravy. Projekt vznikl ve spolupráci s top cíli Dolního Rakouska, s nimiž jihomoravské cíle úspěšně spolupracují. Hmatatelným výsledkem je vyšší informovanost turistů z příhraničních oblastí o atraktivitách v zemi sousedů i zvyšující se zájem o návštěvu zajímavých míst v sousední zemi. Při návštěvě každého z top cílů získává návštěvník materiály s informacemi inspirujícími k návštěvě dalších. Stát se jedním z top cílů není formální záležitostí. Nový účastník musí splnit přesně stanovená kritéria kvality a je vystaven i kontrole. Cílem je, aby služby pro návštěvníky byly na nejvyšší úrovni a značka „Ziele – Top-cíle“ byla vizitkou vysoké kvality. Nejnovějším členem je od letoška Zoo Brno, celkový počet jihomoravských „top cílů“ se tak nejtěsněji přiblížil třicítce. Novinkami, které zvyšují přitažlivost pro turisty, se může chlubit každý z jihomoravských členů projektu. Na poslední tiskové konferenci Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava byli i zástupci několika top cílů. Co bude u nich letošním magnetem turistické sezony?

    V zámku Valtice je to výstava přibližující osobnost knížete Josefa Václava z Lichtenštejna – zachránce trůnu pro Marii Terezii. Unikátní je sbírka tapiserií, která byla po 2. světové válce ze zámku odcizena, později po mnoha peripetiích zakoupena knížecí rodinou, která sbírku nyní zapůjčila k výstavě. Jedinečným exponátem se stane francouzský zlatý kočár. Jde o unikát, neboť v období „Velké francouzské revoluce“ byly tyto doklady galantní doby a rozmařilosti šlechty ničeny. Na zámku Slavkov byla 1. června 2013 otevřena nová expozice „Napoleon – Austerlitz“ věnovaná bitvě a osobnosti císaře. Moderní multimediální expozice odpovídá soudobým trendům ve výstavnictví. Připomeňme, že státní zámek Slavkov jako první splnil náročná kritéria projektu top cíle.

    Znojemské podzemí otevírá adrenalinové trasy tří stupňů obtížnosti. Návštěvníci budou vybaveni ochranným oděvem i přilbou s čelní svítilnou. Součástí každé z tras je samozřejmě expozice s výkladem.

    Technické muzeum Brno nabízí zajímavé výstavy. Ta s názvem Vynálezy a vynálezci určitě upoutá i možností interakce. Výstava reflektující historii rozhlasu a televize je magnetem pro pamětníky i ty, kteří vstoupili již do světa „vlády těchto masmédií“. Design je tím, co upoutá oko, vybízí ke koupi, a je-li spojeno funkční s estetickým, stává se trvalou hodnotou. Jistě proto stojí za vidění práce nastupující generace designerů – studentů brněnského Vysokého učení technického.

    To je ovšem jen malá a letmá nabídka od několika na tiskovce přítomných zástupců jihomoravských top cílů. Obdobně atraktivní nabídky slibují všechny cíle. Mnohem více, a o všech nabídkách, se dočtete na www.vyletniccile.cz.  (št)

 

Snímky z Technického muzea Brno: Eva Řezáčová a Zdeněk Rauš
 

Audience u čínského císaře. Fotografie z expozice na zámku ve Valticích.