Na „exkurzi“ po brněnských bazénech a koupalištích

Pro větší komfort návštěvníků

06.08.2015 08:55

    Je léto, není proto divu, že v těchto parných dnech se na tiskové konferenci s vedoucími představiteli společnosti STAREZ-SPORT diskutovalo hlavně o brněnských bazénech a koupalištích. V Zábrdovicích a na Riviéře zahájili letošní sezonu už 30. května. Návštěvnost láme dosavadní rekordy. Snad jen malé srovnání. Zatímco loni v červnu a červenci zavítalo na Riviéru 27 397 návštěvníků, letos jich bylo o 21 497 více. Do Zábrdovic přišlo ve stejném období 23 615 milovníků koupání, což je o 11 596 více než loni. Suma sumárum – letošní nárůst je téměř dvojnásobný.

Hurá na Riviéru!

    Koupaliště Riviéra se dlouhodobě těší mimořádnému zájmu brněnské i mimobrněnské veřejnosti. V prestižní odborné soutěži „HLEDÁME TOP AQUA ZAŘÍZENÍ 2014“ bylo vyhodnoceno jako nejlepší koupaliště pro sezonní provoz v České republice. Voda z říčního náhonu pro zásobování bazénů bohužel nestačí, částečně se musí doplňovat z vodovodního řadu. Je zde však ještě další, mnohem závažnější problém. Stav betonových bazénových koryt není – vlivem působení času a povětrnostních podmínek – nikterak uspokojivý. Poslední větší rekonstrukce se na Riviéře uskutečnila před dvanácti lety. Nejhorší situace je u prostředního bazénu, kde denně prosákne do země i několik desítek krychlových metrů vody. Odborníci spočítali, že v celém koupališti se jí ztrácí denně až 200 kubíků. Pukliny už se pokoušeli stabilizovat potápěči, ale marně. Jako dlouhodobě nejvhodnější způsob generální rekonstrukce se zatím jeví „vyvložkování“ bazénů nerezovými plechy. Součástí úprav by mohly být i některé nové herní prvky, které zatraktivní koupání. Společnost STAREZ-SPORT hledá ve spolupráci s městem Brnem možnosti financování této rekonstrukce. Odhadem by to stálo 150 až 190 milionů korun. Pokud se oprava z nějakých důvodů neuskuteční nebo oddálí, zůstane prostřední bazén v příští sezoně uzavřený.

    Všímaví Brňané nepochybně zaregistrovali, že na Riviéře vzniká nový areál dopravní výchovy. Sdružení firem D.I.S. a Unistav opravilo zchátralý „zámeček“, vybudovalo zčásti kryté dopravní hřiště (včetně zázemí), upravilo exteriéry a postavilo in-line dráhu kolem celého areálu. Vše za 93,5 milionu korun, za výrazné pomoci fondů Evropské unie. Provozovatelem dopravního hřiště i zámečku bude Městská police Brno. Areál bude přístupný široké veřejnosti. Poslouží k výuce dopravní výchovy pro předškolní a školní děti, ale také rodinám, seniorům či zdravotně postiženým spoluobčanům. Zájemci o dopravní výchovu se tady budou dostávat do obdobných situací, jaké se jim mohou přihodit na silnici. Mohou absolvovat například simulaci jízdy v autě, situaci související s dopravní nehodou nebo jízdu za snížené viditelnosti. Pro výuku jsou k dispozici učebny a trenažéry. První návštěvníci jsou očekáváni už letos v říjnu.

Oprava podlah v aquaparku

    Na tiskovce byla řeč také o Aquaparku Kohoutovice. Většina Brňanů dobře ví, že toto „dílko“ nebylo postaveno v takové kvalitě, jak by si zasloužilo. Podlahy jsou zhotoveny z nevhodného klouzavého materiálu. Díky malému spádu se na nich drží voda, která navíc ještě prosakuje do níže položených prostor. Firma, která aquapark postavila, snad už ani neexistuje nebo je v insolvenci. Vzhledem ke stále horšímu stavu bude nezbytné zahájit generální opravu, což si – bohužel – vyžádá krátkodobou, pravděpodobně čtrnáctidenní, odstávku celého aquaparku. Následně pak budou práce pokračovat tak, že se uzavře vždy jen část aquaparku, zbytek zůstane v provozu. Generální oprava je plánována na září až prosinec 2015. Vedoucí pracovníci společnosti STAREZ-SPORT novináře ujistili, že po dobu rekonstrukce bude návštěvníkům aquaparku poskytována sleva ze vstupného.

Foto: Jaroslav Bobek

    V závěru tiskové konference jsme doslova utekli před nesnesitelným venkovním vedrem do příjemně klimatizovaného prostředí haly Rondo. Po nedávno dokončených stavebních úpravách se maximální možná kapacita DRFG Arény zvýšila na 7 691 míst. Přibyla nejen sedadla pro diváky v hledišti, ale i nová sociální zařízení. Stavební práce si vyžádaly 9,2 milionu korun (bez DPH).

Exkurzi po brněnských bazénech a koupalištích spolu s předsedou představenstva Ing. Antonínem Crhou a ředitelem společnosti STAREZ-SPORT Mgr. Martinem Mikšem absolvoval a několik postřehů pro čtenáře zaznamenal (jbo).