Posílejte příběhy o pozitivním uplatnění silné vůle, motivace a podpory

Projekt Překonej sám sebe vstupuje do 3. ročníku

15.02.2017 11:55

    Na počátku byla zcela prostá a jednoduchá myšlenka – najít způsob, jak pomáhat ostatním, být prospěšný, inspirovat se a být inspirován, předávat náměty a zkušenosti, učit se a vzdělávat. „Projekt Překonej sám sebe jsme vymysleli s pár kamarády, když jsme jeli na soukromou dovolenou na pionýrech JAWA 05 po České republice. Tehdy jsme si řekli, že to není úplně špatný nápad a že bychom třeba takto mohli i někomu něco přivézt,“ vzpomínají členové brněnského KnowHow clubu na svých webových stránkách.

    Celostátní projekt Překonej sám sebe si při svém vzniku vytkl zdánlivě jednoduchý cíl – zjistit, jaké povědomí má široká veřejnost o roztroušené skleróze, a přinášet pravdivé informace o životě pacientů. Léčení této nemoci je velmi složité, žádné účinné přípravky neexistují. Dostupné léky se zaměřují především na zmírnění obtíží, předcházení novým útokům, zpomalení progrese onemocnění a zabránění invalidity.

    Lidé mají spoustu mylných představ – že žena s roztroušenou sklerózou nemůže mít děti, onemocnění se týká pouze starých lidí, pacienti skončí na vozíku a podobně. Projekt Překonej sám sebe se snaží podobné mýty vyvracet. „Léčba je nejúčinnější, pokud se nasadí v raném stadiu nemoci. To vyžaduje včasnou diagnózu. I k tomu bychom rádi přispěli,“ říká zakladatel a organizátor projektu Radovan Holub. „Diagnostikovaným pacientům chceme zajistit možnost rychlého přístupu k informacím. Přesvědčujeme je, že se opět mohou začlenit do plnohodnotného života. Podporujeme u nich naději a dobrou náladu. Proto jsou součástí našeho projektu i zábavné a kulturní akce.“

    Někdy to není jednoduché. Organizátoři projektu se občas setkávají s lidmi, kteří nedělají nic pro své zlepšení. „Hledáme cesty, jak pomáhat nejen pozitivně naladěným pacientům, ale i těm, kteří jsou ochotni nechat se na tuto pozitivní vlnu přivést,“ zdůrazňuje spoluorganizátor projektu Petr Beňovský. „Snažíme se s nimi spolupracovat, informovat je o problematice autoimunních chorob, vzájemně si předávat osobní zkušenosti, podporovat se a motivovat.“

Petr Beňovský a Radovan Holub na tiskové konferenci s brněnskými novináři.

    Projekt Překonej sám sebe bude mít letos tři dějství. Zapojí se do nich veřejnost, pacienti i odborníci. Až do 30. dubna 2017 mohou lidé posílat své osobní příběhy o pozitivním uplatnění silné vůle, motivace a podpory. Měly by to být příběhy, které poslouží jako inspirace ostatním. Odborná porota vybere devět finalistů. S jejich příběhy se veřejnost seznámí na webu www.prekonejsamsebe.cz. Tři nejzajímavější příběhy budou oceněny. Vítěz získá let letadlem dne 26. května 2017 nad jubilejní 20. mezinárodní přehlídkou ohňostrojů Starobrno Ignis Brunensis.

    Druhé dějství (březen–listopad 2017) dostalo název Víkendový „přednáškový“ maraton. Zástupci projektu pojedou po vybraných městech, setkají se s hosty, pacienty, lékaři i širokou veřejností, budou mít příležitost získávat nebo předávat informace. V některých místech, například v Brně, se počítá i s účastí umělců.

    Na 3. června je připraven Den Ze srdce pro Tebe. „Bude to den pro všechny lidi s pozitivním myšlením, připomenutí Světového dne roztroušené sklerózy, oslava Dne dětí, a také setkání s lidmi, jimž není vše lhostejné,“ připomínají Radovan Holub a Petr Beňovský. Zavzpomínali jsme na loňské úžasné setkání ve dvoraně Městského divadla Brno, na překrásnou ústřední písničku Romantik, kterou si spolu s autorkou Hanou Robinson zazpívali zpěváci Veronica, Martin Kurc, Kristina Kubíková, Savana a duo propagátorů brněnského hantecu HlaHoLiM Honza Hlaváček a Libor Machata. S chutí si společně zanotovala i většina návštěvníků benefičního koncertu. Letošní setkání se uskuteční s největší pravděpodobností v areálu dopravního hřiště na brněnské Riviéře. Ani při tomto třetím dějství projektu nebude nouze o překvapení. Ale pro tentokrát nebudeme víc prozrazovat.

    Projekt Překonej sám sebe – letos s podtitulem Projekt na podporu lidí, co chtějí „znovu“ žít – se snaží vytvářet propojení, jakýsi most mezi lidmi s roztroušenou sklerózou, rodinou, přáteli a širokou veřejností. Na tiskové konferenci s brněnskými novináři přislíbil záštitu a podporu brněnský primátor Petr Vokřál. Pomoc nabízejí i další významné osobnosti z politického, veřejného a kulturního života, hlásí se noví sponzoři. To je dobře, děkujeme.

JAROSLAV BOBEK
Foto: autor

 

O projektu Překonej sám sebe jsme psali:

25. 5. 2016:
Víkendový maraton odstartoval…

17. 9. 2016:
Pomáhají, radí, inspirují ostatní