Průsečík tragických osudů

18.08.2013 19:15

    Za kulturní památku vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR lokalitu Žalov – hromadný hrob více než dvou stovek Romů z blízkého protektorátního internačního cikánského tábora u obce Hodonín u Kunštátu na Blanensku. Fašisté a nacisté do něj svezli od srpna 1942 do září 1943 z Moravy 1396 Romů před jejich transportem do plynu v Osvětimi.

    U kulturní památky Žalov položili v neděli 18. 8. 2013 pietní kytice květů a promluvili představitelé české vlády, Památníku Lidice, velvyslanectví Polska, Německa a USA v ČR, židovský rabín a další osobnosti. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Dalibor Štys ocenil, že areálu, který byl ve 40. a 50. letech minulého století průsečíkem tragických osudů tisíců lidí – od kárného pracovního tábora, sběrného tábora pro nepřizpůsobivé přes cikánský tábor, po válce internační tábor pro Němce neschopné odsunu až po  tábor nucených prací – nakonec převzalo do správy Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, která z něj začala budovat Památník Hodonín. Ministr Štys prohlásil hřbitůvek dvou stovek nacisty a protektorátními četníky utýraných Romů za místo selhání lidskosti. Příčinu tohoto nezdaru a absence lidského přístupu mají hledat lidé především v sobě.

    Velvyslankyně Polska připomněla ve svém dopise účastníkům včerejší piety, že v její zemi zahynulo za války zejména v koncentračních táborech šest milionů lidí. Odsoudila dnešní snahy o relativizaci viny za masové vyhlazování některých lidí.

    Vyslanec SRN v ČR Robert Klinke pohlásil za zločin proti lidstvu nacistické praktiky fyzické likvidace lidi, kteří se provinili jen tím, že se narodili jako Romové. Tyto strašné události je nutné připomínat současníkům i budoucím jako odstrašující praktiky rasové nacistické ideologie, které se nesmějí nikdy opakovat.

    Zástupkyně Velvyslanectví USA v ČR vyzvala přítomné, aby oběti romského holocaustu byly poučením pro živé. Zdůraznila, že pro lepší budoucnost Romů v ČR i v celé Evropě je nutné dát jim vzdělání a pracovní uplatnění.

    Vedoucí oddělení Rady pro národnostní menšiny při Úřadu vlády ČR Martin Martínek upozornil na aktuální rostoucí nebezpečí normalizace nenávisti v české společnosti proti jakékoliv jiné rase, což je nepřípustné!

    Na osvětlení pohnutých dějin Památníku Hodonín spolupracují zejména filozofické fakulty vysokých škol ČR. Třicet studentů ČVUT Praha, VUT Brno a Technické univerzity v Liberci soutěžilo o nejlepší ideový návrh jak má areál památníku napříště vypadat. Zvítězil návrh studenta Richarda Pozdníčka z ČVUT.  (vž)

 

Foto z pietního aktu v kulturní památce Žalov: Václav Žalud