Ptáčata žádají urychlený konec heren v Bronxu

31.05.2013 20:10

    K nedávné výzvě osobností ke zrušení hazardních heren nejen v Brně se přidala i Ptáčata z Bronxu, který je hernami promořený. Jde o skupinu většinou romských dětí ze ZŠ v brněnské Merhautově ulici. Navštívila primátora Romana Onderku s dopisem, ve kterém žádají, aby odstranil z Brna hrací automaty. Jejich škola je totiž ve čtvrti sociálně vyloučených, zvané Bronx.

    Ptáčata jsou děti ze stejnojmenného dokumentárního seriálu České televize. Jeho druhá série se bude vysílat na podzim. Většina dětí žije v bezprostřední blízkosti hráčských zařízení a má s nimi první trpké zkušenosti. Větší část z nich měla možnost „utopit“ v nich spoustu peněz, které bylo potřeba na alespoň základní životní potřeby rodiny. Setkání s primátorem města bylo vyvrcholením dílu televizního seriálu s názvem Dětská republika. V této epizodě se děti setkaly s bývalým gamblerem, který jim vyprávěl o své životní prohře. A rozhodly se za pomoci Matěje Hollana a občanského sdružení Brnění uspořádat vlastní demonstraci. Děti si tehdy prošly organizačními i procedurálními kroky, aby uspořádaly veřejný dětský happening na brněnském Malinovského náměstí s názvem Děti versus herny.

    Ke šťastnému konci by mohl přispět přelomový nález Ústavního soudu ČR. Některé děti jsou však k dopadu takových apelů a aktivit skeptické, jiní kluci a děvčata mají ambicióznější plány. Jako např. Míša, tisková mluvčí třídy, která říká: "My bysme chtěli dosáhnout toho, aby se zrušily herny na celém světě." Už proto, že stovky nejen romských rodin z brněnského Bronxu utrácejí sociální podpory v nezaměstnanosti v hracích zařízeních s vidinou výhry. Jejich děti mohou sledovat, jak oběti závislého hráčství v násilnostech rozbíjejí rodinné vztahy a třou bídu s nouzí. Pokud vůbec mají zájem o pracovní místo, kvalifikaci mají často např. jen tzv. na lopatu, což zaměstnavatelé příliš nepotřebují.  (vž)

 


Dopis většinou romských dětí, předaný brněnskému primátorovi Romanu Onderkovi.