Putování za vínem po jižní Moravě

19.06.2013 11:55

    Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava připravila v rámci projektu „Otevřené sklepní uličky vyprávějí příběhy“ milé překvapení pro zájemce o víno a vše, co s výrobou tohoto lahodného moku souvisí. Přímo do tzv. TOP sklepních uliček v Bořeticích, Prušánkách, Pavlově, Novém Šaldorfu-Sedlešovicích, ale i do Louckého kláštera ve Znojmě umístila výstavní expozice, které jsou v těchto dnech postupně zpřístupňovány veřejnosti. Budou otevřeny až do konce října 2013. Pojďme si je ve stručnosti představit.

Svobodná republika kravihorských vinařů

    Recesistické akce spojené s fungováním „Svobodné spolkové republiky Kraví hora“ udělaly z malé vesnice Bořetice na Břeclavsku doslova pojem. „V souvislosti s vínem na jižní Moravě jen stěží někde narazíte na pasovou povinnost při překračování hranic vinařského okrsku, na nutná razítka, o ústavě republiky a hymně ani nemluvě,“ říká manažerka Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava Monika Hlávková. Kravihorská republika vydala i poštovní známky a propagační materiály. Platidlem je kravihorec, který má v přepočtu cenu jednoho eura a je krytý vínem pokladu republiky. Takže přijeďte, sami se přesvědčíte.

O nechorských sklepech a búdách

    Prušánky jsou největší vinohradnickou a vinařskou obcí v Podluží. Ve výstavní expozici v Obecním sklepě zahrádkářů v části obce Nechory se můžete seznámit se zvyky, které od nepaměti provázely život a práci ve vinohradu. Dozvíte se, co znamená „zarážení hory“, kdo byl hotař a mnoho dalších zajímavostí. Areál vinných sklepů v Nechorách je zcela svébytným urbanistickým útvarem. V této ojedinělé lokalitě nikdo nebydlí, všechna stavení slouží k výrobě vína. Zrají zde zejména hrozny bílých aromatických odrůd.

Jak se dělá víno

    Malebná obec Pavlov se rozkládá na východním úpatí nejvyššího vrchu Pálavy – Děvína. Vinařská tradice sahající až do 15. století je dodnes velmi živá. Každého zde upoutají nádherné vinné sklepy s barokními štíty. Výstavní expozice názorně představuje, co se děje s vínem ve sklepě. Zjistíte, kdo byli a kde žili habáni a dozvíte se spoustu zajímavostí o oblíbených odrůdách Aurelius či Pálava. Výstava začíná ve čtvrtek 20. června 2013.

O víně a písku Modrých sklepů

    Každý, kdo má alespoň trochu ponětí o víně, bezpochyby ví, kde se nacházejí tzv. Modré sklepy. Určitě jste uhádli – jsou v obci Nový Šaldorf-Sedlešovice v těsném sousedství bývalého královského města Znojma. Od ostatních vinařských areálů je odlišuje technika jejich vybudování. Byly vyhloubeny v namodralém pískovci, který zde zanechalo třetihorní moře. Zdejší výstava bude veřejnosti zpřístupněna ve čtvrtek 27. června 2013.

Sklepní uličky vyprávějí příběhy

    Expozice ve výstavní síni Louckého kláštera ve Znojmě pojednává o historii pěstování vinné révy na jižní Moravě a ve Weinviertelu. Klade důraz zejména na jednotlivé podoblasti a funkci sklepních uliček. Část expozice je věnována tématu „víno a zdraví“. Výstava bude zpřístupněna v pátek 28. června 2013 a v příštím roce ji můžete zhlédnout rovněž v Brně.

    Dodejme jen, že veškeré informace na výstavách jsou k dispozici v českém a německém jazyce. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavé ztvárnění jednotlivých expozic a na moderní interaktivní prvky.  (jbo)