Rekordní návštěvností se chlubí zámek v Lysicích

27.10.2016 13:25

    Mezi nejúspěšnější se zřejmě zařadí letošní návštěvnická sezona na Státním zámku Lysice. Od roku 2008 se podařilo opět překročit 30tisícovou návštěvnost. V loňském roce navštívilo zámek 26 074 osob, letos do 22. října již 32 077 osob, což je o 6 tisíc návštěvníků více. Zcela jistě na tom má svůj podíl bezpečnostní situace ve světě. Mnoho Čechů raději nejelo do zahraničí, ale cestovalo po republice. Návštěvy hradů a zámků k tomuto cestování ještě stále neodmyslitelně patří. Na Národní kulturní památce v Lysicích to jasně dokázala hojnost prodaných individuálních a především rodinných vstupenek a také zájem o návštěvu romantické zámecké zahrady s ojedinělou kolonádou. Zahraniční návštěvníky, především z německy hovořících zemí, přilákala nová interaktivní výstava o spisovatelce Marii von Ebner-Eschenbach. Tato výstava byla otevřena v červnu.

    Zámek je možné navštívit ještě ve dnech 28.–30. října a potom na advent 26.–27. listopadu. Chybět nebudou ani vánoční prohlídky, a to 25. a 31. prosince 2016.

    Ze zvýšených výnosů ze vstupného se v současné době dokončují nátěry a opravy klempířských prvků budovy hájenky. Dále se restaurují knihovní skříně z knihovny korvetního kapitána Erwina Dubského a pořizují se kopie vitrážových oken ze severní fasády zámku. Dokončena je rovněž obnova poslední části fasád hlavní budovy zámku, včetně výměny a obnovy oken a nárožní věžičky. Intenzivně se pracuje na přípravě pokračování obnovy interiérů sala terreny, která by měla být zahájena v příštím roce.  (vr)

 

Další informace se dozvíte na www.zamek-lysice.cz/cs.