Rok ledních medvíďat

20.11.2013 13:40

    Odchov ledních medvědů v zoologických zahradách na celém světě je obtížný, daří se odchovat jen asi 8 % narozených mláďat. V brněnské zoo se to podařilo už podruhé během šesti let a lední medvíďata Kometa a Nanuk oslaví v neděli 24. listopadu 2013 své první narozeniny.

    Dvojčata se narodila v sobotu 24. listopadu 2012 v odpoledních hodinách, přesně pět let a jeden den od narození prvních medvíďat Billa a Toma, a ihned se stala nejsledovanějšími mláďaty v republice. Narozeniny si připomeneme slavnostním komentovaným krmením v neděli 24. listopadu ve 14 hodin u výběhu ledních medvědů. Za přítomnosti zástupců adoptivních rodičů a pozvaných hostů dostanou medvíďata své oblíbené pamlsky a dárky od návštěvníků.

Rok Komety a Nanuka v číslech:

    600 - gramů (asi 0,23 % hmotnosti matky) váží novorozená lední medvíďata, což je naprostá výjimka mezi ostatními savci.

    7 000 – denní rekord ve zhlédnutí on-line přenosu z porodního boxu lední medvědice s mláďaty v prvních týdnech po porodu na webových stránkách zoo.

    3 – ve třech měsících dostala medvíďata první dárek – adoptivní rodiče. Těmi se stal HC Kometa Brno a představil ledního medvěda jako svého nového maskota.

    107 000 – hlasů se nasbíralo na webech Zoo Brno a HC Kometa v hlasování veřejnosti o jménech ledních medvíďat. Zvítězila jména Kometa a Nanuk.

    1 700 – první návštěvníci, kteří viděli medvíďata na vlastní oči, a to o víkendu 16. a 17. března 2013, kdy Cora poprvé vyvedla medvíďata do venkovního výběhu.

    30 – kilogramů vážila medvíďata v době první veterinární prohlídky na začátku dubna.

    4 000 – návštěvníků přišlo na křtiny ledních medvíďat 27. dubna 2013. Kometu pokřtil ledovou tříští primátor města Brna Roman Onderka a Nanuka ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša za účasti HC Kometa Brno.

    245 270 – počet návštěvníků Zoo Brno od prvního dne medvíďat ve výběhu k dnešnímu dni.

MONIKA BRINDZÁKOVÁ

 

Foto: Tomáš Dvořák