Společnost Veletrhy Brno loni skončila po krizových letech se ziskem

S opatrným optimismem do budoucna

14.03.2014 15:40

    Společnost Veletrhy Brno, a. s., skončila v roce 2013 s kladným hospodářským výsledkem. Po krizových letech 2009 a 2010, kdy byla ztrátová, je to už třetí ziskový hospodářský rok. Při celkovém obratu 940 milionů korun dosáhla hospodářského výsledku 50,3 milionu korun před zdaněním. Výraznou měrou k tomu přispělo razantní snížení režijních nákladů a prodej služeb do zahraničí. Přibylo vystavujících firem i návštěvníků, společnost si nemusela vylepšovat bilanci prodejem budov či pozemků.

    Ekonomická krize přinutila Veletrhy Brno k razantním změnám. „Náklady jsme snížili o třicet procent. V současnosti máme 270 zaměstnanců, což je asi polovina oproti roku 2008," upřesnil generální ředitel Ing. Jiří Kuliš. Díky narůstající veletržní činnosti v Německu a Rusku společnost posílila svou pozici v zahraničí, kde vytváří téměř 22 procent svého obratu.

    K úspěšným projektům loňského roku patřily Mezinárodní strojírenský veletrh s účastí Turecka jako partnerské země, IDET/Pyros/ISET, Stainless s největším mezinárodním zastoupením, Styl/Kabo, Wood-tec a hostující Amper. Veletržních akcí se zúčastnilo 6421 vystavovatelských firem, z toho téměř třetina ze zahraničí. Nově byl uveden festival zábavy In-JOY. Výstaviště hostilo také spoustu kongresů, firemních, kulturních a sportovních akcí. Jen namátkou – Majáles, Mezinárodní kongres speleologů, největší česko-slovenský kongres Kardio, Zelený svět, Gaudeamus, Škoda Auto Management Conference a další.

    Občas slyšíme diskuse na téma, zda veletrhy mají smysl i v době mohutného rozvoje internetu. Zdá se, že osobní setkání manažerů a zákazníků jsou velice cenná a nenahraditelná, veletrhy se proto nemusejí obávat o svou budoucnost. Situace ve výstavnictví se postupně zlepšuje.

    Společnost Veletrhy Brno letos počítá s vyrovnaným hospodařením. Nechystá se prodávat žádný nemovitý majetek. „Hrbolatou cestu posledních tří let jsme překonali,“ říká Jiří Kuliš. „Čísla dosavadních veletrhů roku 2014 naznačují signály zlepšující se nálady v ekonomice.“ Na veletrhy GO/Regiontour, Opta, Styl/Kabo a Salimu přišlo v lednu a únoru 100 tisíc návštěvníků, březnový Motosalon společně s výstavami ProDítě/Rybaření navštívilo 75 tisíc lidí, na mezinárodním veletrhu Amper (začíná 18. března) lze očekávat 45 tisíc a na veletrhu zemědělské techniky Techagro (od 30. března) zhruba 100 tisíc lidí. Sečteno a podtrženo – v prvním čtvrtletí letošního roku navštíví brněnské výstaviště přibližně 320 tisíc lidí. Přijíždí sem spousta návštěvníků ze Slovenska i z dalších států. Pokud jde o Motosalon, je nadmíru jasné, že brněnské výstaviště je pro tento veletrh uzpůsobeno mnohem lépe než například pražské. Zcela přesvědčivě to ukázal letošní ročník, kdy se do Brna doslova nahrnuly davy lidí, které by jiné výstavní areály jen stěží pojmuly. Veletrh pozitivně hodnotili importéři, vynikající byla i spolupráce s Automotodromem a MotoGP. Výstava ukázala obrovský rozměr motorkářské komunity, její soudržnost a spolupráci, která nezná hranic. Motorky do Brna jednoznačně patří…

    „Kvůli přetrvávající nepříznivé situaci ve stavebnictví nám dělají starosti snad jen stavební veletrhy. Ostatní uskutečněné a chystané akce se jeví velice dobře, plánované ukazatele plníme,“ vysvětlil v závěru setkání s brněnskými novináři generální ředitel Jiří Kuliš. „Pro nedostatek vystavovatelů byl zrušen Autosalon, který se měl konat v polovině května. Naopak novinkou bude listopadový veletrh divadelní a jevištní techniky Theatre Tech, který nabídne nejen zařízení pro divadla, ale i bary, hudební scény či koncertní sály. Bude součástí Dance Life Expo.“

    Společnost Veletrhy Brno je s dosavadními výsledky spokojena, vykazuje historicky nejnižší míru zadlužení od roku 2001, počítá s vyrovnaným hospodařením a do budoucna se dívá s opatrným optimismem. Doufejme, že už se konečně blýská na lepší časy...  (jbo)