Zoologická zahrada Brno:

Šimpanzi se mohou těšit na nový výběh

13.09.2017 13:10

    V brněnské zoologické zahradě se pořád něco děje. Neuplynul ani měsíc od otevření nové expozice lvů konžských… a už je opět důvod k malé oslavě – ve středu 13. září 2017 začala poklepem na základní kámen výstavba nové venkovní expozice šimpanzů. Snahou chovatelů a projektantů je poskytnout lidoopům podmínky co nejvíce podobné jejich přirozenému prostředí.

    Šimpanzi se budou pohybovat především v korunách stromů a na vysokých prolézačkách. Na zem sejdou, jen když pocítí potřebu napít se vody z napajedla. Stavba za téměř 40 milionů korun (bez DPH) potrvá přibližně 1,5 roku. „V další fázi zrekonstruujeme také současný pavilon,“ vysvětluje ředitel zoo Martin Hovorka. „Na střeše vyroste prosklená nástavba a šimpanzi tak budou mít i v chladnějším období roku k dispozici minimálně 11 metrů vysoký prostor ke šplhání.“

    Dva stávající pavilony opic patří na Mniší hoře k nejstarším, venkovní prostory z hlediska současného trendu zoologických zahrad naprosto nevyhovují. Po dokončení nové expozice budou návštěvníci procházet po asi 100 metrů dlouhé lávce ve výšce 4–6 metrů nad zemí. Zhruba uprostřed expozice vznikne hlavní vyhlídka. Venkovní prostory zaberou téměř 2 000 čtverečních metrů. Ohraničí je 5 metrů vysoká zeď upravená jako umělá skála.  (jbo)

 

Slavnostního poklepu na základní kámen se ujali (zleva) ředitel Zoo Brno a stanice zájmových činností Martin Hovorka, náměstek primátora města Brna Martin Ander a obchodní ředitel divize Pozemní stavby Morava akciové společnosti HOCHTIEF CZ Martin Stančík.

Foto: Jaroslav Bobek