Skončil festival brněnských národnostních menšin Babylonfest

22.09.2018 16:10

    Další ročník festivalu Babylonfest 2018 brněnských národnostních menšin a etnik, které působí na veřejnosti prostřednictvím činnosti svých 14 zájmových kulturně-osvětových spolků, vyvrcholil v sobotu v parku Moravského náměstí akcí Babylon pod Špilberkem.

    Přes značné teplotní ochlazení po nočním dešti sledovali zájemci v ulicích středu Brna průvod krojovaných skupin a na náměstí ukázky tanců i hudby z jejich staré vlasti. Národnostní menšiny se pak pochlubily veřejnosti ochutnávkami svých gastronomických specialit.

    Předchozí páteční večer v Křišťálovém sále Staré radnice patřil koncertu Podoby hudby. Ruský kulturně osvětový spolek na Moravě (RKOSM), který koncert organizoval, reprezentovala operní pěvkyně Táňa Soto Janošová s klavíristou a skladatelem Martinem Jakubíčkem. Ten zhudebnil a tato dvojice umělců i představila verše s názvem Morava od předsedkyně RKOSM, ruské básnířky Ljubov Vondouškové.

    Za polský spolek Polonus zdárně účinkovala pěvkyně Martina Macho s klavíristkou Helenou Fialovou. Předvedly polské písně a též árii Smích z opery Manon Lescaut. Dětská lékařka z Boskovic Rula Machačová a klavíristka Lidiya Golubková účinkovaly za řecký nadační fond Hellenika. V jejich podání zazněly skladby Cacciniho, Martinů, Čajkovského a Křičky. Velký aplaus sklidila dvojice veselých zpěváků při kytaře Serhije Derda (člena opery Janáčkova divadla v Brně) a Julije Jefimčuk z Ukrajinské iniciativy Jižní Morava. Křišťálový sál roztleskali rozvernými písničkami jako: Išlo divča lučkamu, Oj u višnevomu sadku nebo Čorni očka jak teren.

    Německý kulturní spolek region Brno zaplnil prostory Staré radnice svým znělým operním hlasem Martino Hammerle-Bortolotti, rodák z tyrolského Innsbrucku.  S Martinou Macko přednesli dvě árie z opery Veriho a Schillera Panna Orleánská. Koncert uzavřel za ruský spolek sólem na klavír gymnazista Vojtěch Antoš, který studuje ruštinu. Zahrál známý „Let čmeláka“ od Rimského-Korsakova a „Valčík“ od Arama Chačaturjana.  (vž)