Slavkov – sezona začíná!

30.03.2014 15:45

    Slavkov je pohledné město v blízkosti Brna, které samo o sobě je nejen příjemným místem k žití, ale i lákavým turistickým cílem. Přitažlivost pro návštěvníky zvyšuje nejen blízkost dějiště velké bitvy tří císařů, ale samozřejmě perla města: slavkovský zámek. Ten patří nejen k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě, ale také k těm nejatraktivnějším. Národní kulturní památka, jedna z nejnavštěvovanějších na jižní Moravě, měla loni svou nejúspěšnější návštěvnickou sezónu. Přitahuje již zvenčí zářícími fasádami, k procházkám zve rozsáhlý a nádherný barokní park. Nejednou jsem tu v jarním slunci poseděl na lavičce s knížkou v ruce střídaje četbu pohledy na majestátní budovu, defilé soch i tryskající vodu ve slunečních paprscích měnící barvy. Pro klid a relaxaci místo jak stvořené. Doporučuji nevynechat po předchozí prohlídce zámku, který má k vidění opravdu co nabídnout. Návštěvník si může vybrat z několika tras. Projít se historickými sály, stanout tam, kde po nejslavnější Napoleonově vítězné bitvě bylo sjednáno příměří, zvolit trasu s prohlídkou historických salonků, nebo sestoupit do unikátního podzemí. Kromě pohledu do historie a její krásy zachované v architektuře, uměleckých dílech či v historickém mobiliáři, možno vždy navštívit také nějakou zajímavou výstavu. Zámek a město Slavkov mají celoroční kalendář doslova nabitý množstvím atraktivních kulturních a společenských akcí a setkání. Zdaleka nejde jen o ty spjaté s historickou bitvou, kterou vešel Slavkov – Austerlitz nejvíce do širokého povědomí doma a zejména v zahraničí.

    Jako každoročně se Slavkov stane dějištěm koncertů významného a v Evropě vysoce ceněného Mezinárodního hudebního festivalu 13 měst, Concentus Moraviae.

    Tentokrát se tu bude komorní hudba ve špičkovém provedení hrát nejen na zámku, ale také v kostele Vzkříšení Páně. Zámek skýtá výborné prostory nejen svými interiéry, ale za teplého letního počasí, také pod širým nebem. Těšit se lze například na představení činohry Národního divadla Brno, které tu sklízelo úspěch loni.

    Tentokrát přijedou herci s panem Moliérem a jeho Scapinovými šibalstvími. Nabito bude nepochybně mít při svém koncertu i populární písničkář Jarek Nohavica. Dobrou náladu přinese koncert s králem valčíků Johanem Straussem nebo tradiční slavkovský festival populární hudby. Lahůdkou pro příznivce sportu a cyklistiky zvlášť bude Otevřené mistrovství ČR a SR v silniční cyklistice. Představí se i Martina Sábliková, tentokrát ne na rychlých nožích. Obdivovatelé aut – veteránů nevynechají tradiční Oldtimer festival. Unikátní je Slavkovské restaurování, které se koná ve spolupráci s VOŠ restaurátorskou. Návštěvníci spatří restaurátory při práci a současně si prohlédnou výstavu s tím spojenou. Nepochybně hezký na pohled bude chystaný Bál princezen. Možná mezi nimi někdo z mladých návštěvníků nalezne tu svou a pak si ji třeba vezme a to přímo na slavkovském zámku. I to se tu děje, zázraky se i dnes stávají.

    To vše a mnohem více o letošní slavkovské a zámecké sezoně se dozvěděli od hostitelů – vedoucích představitelů města a zámku, zástupců vedení Jihomoravského kraje a představitelů spolupracujících institucí a organizací, účastníci tiskové konference 27. března 2014, kterou byla slavnostně otevřena letošní turistická sezona.

    Přesné a podrobné informace o letošním dění ve Slavkově a na zámku Slavkov na:
www.zamek-slavkov.cz
www.slavkov.cz

    A protože prohlídka expozic má nejen poučit, ale současně přílišným množstvím informací či informací příliš suchou, neunavit, závěr náležel příkladu, jak prohlídku oživit. Představil se amatérský divadelní soubor v dobových kostýmech, který pobavil i rozesmál všechny přítomné vtipně veršovanou hradní mordýřskou historkou.

JAROSLAV ŠTĚPANÍK

 

Foto: autor