Sopky přilákaly spoustu zájemců

19.12.2014 15:25

    Kdo přišel ve čtvrtek 18. prosince 2014 do Paláce šlechtičen na vernisáž výstavy „Vulkány – tepny země“ přesně na čas, tedy v 17 hodin, měl problém se vůbec dostat dovnitř. Nejprve pořadatelé zachraňovali situaci posunutím židlí ve vstupní hale až těsně ke schodům, a když ani to nepomohlo, vyzvali obecenstvo, aby se ti nejodvážnější přemístili z „hlediště“ na „jeviště“ a všichni tak měli možnost se akce zúčastnit.

    Moravské zemské muzeum se tentokrát přímo překonalo. „Výstava, kterou dnes budeme otvírat, je poslední z řady výstav roku 2014. Je to výstava svým způsobem výjimečná a unikátní,“ uvedl ředitel muzea PhDr. Mgr. Martin Reissner, Ph.D., ve svém uvítacím projevu. A měl pravdu. Kromě pozoruhodných exponátů si návštěvníci užijí i zajímavé atrakce. Speciální plošina umístěná před modelem sopky, explodujícím a chrlícím lávu, s nimi zatřepe tak, jak by to zažili při skutečném zemětřesení. V jiném sále je unikátní projekce, znázorňující vznik Země před čtyřmi a půl miliardami let a její další vývoj. Na své si přijdou i obdivovatelé minerálů, hornin, drahokamů a polodrahokamů. Je to prostě zážitek, za který je třeba poděkovat zejména autorce a kurátorce výstavy RNDr. Růženě Gregorové, Ph.D.

    A kromě toho si na této výstavě vnímavý návštěvník uvědomí, že celá planeta Země je vlastně jen zanedbatelné zrnko prachu v nekonečném prostoru a že tedy ani člověk v tomto kontextu žádný velký význam nemá. (jis)

 

Vpravo: Ukázka vzniku Země. – Dole: Na vernisáži výstavy bylo plno.

Foto: Jiří Smutný