Soutěžní porota vybírá Dobrovolné hasiče roku

22.07.2019 17:20

    Čtyřicet osm zásahových jednotek a 86 sborů dobrovolných hasičů z celé republiky se letos přihlásilo do devátého ročníku tradiční soutěžní ankety Dobrovolní hasiči roku. Devátý ročník, který tradičně pořádá spolek Svatý Florián se sídlem v Brně, odstartoval v dubnu a uzávěrka přihlášek byla 10. července.

    Dobrovolní hasiči mohli přihlásit zásahy jednotek a akce sborů pořádané od loňského července do konce letošního června. Finalisté ankety díky sponzorům a podporovatelům soutěže kromě prestižního ocenění získají i finanční a věcné odměny v hodnotě přes dva miliony korun. Tyto prostředky stejně jako favorité minulých ročníků použijí na obnovu či pořízení nové hasičské techniky.

    Přihlášky nyní hodnotí odborná porota v čele s generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru ČR Ing. Drahoslavem Rybou. U zásahů jednotek posuzuje jejich profesionalitu a míru zapojení od počátku likvidace požárů, následků dopravních nehod a dalších událostí, u hasičských sborů se zaměřuje především na preventivní činnost, originalitu akcí a místní přínos.

    Pro hodnocení soutěžní ankety organizátoři stejně jako v minulých letech rozdělili republiku na pět územních celků. V regionu Jih Moravy, který zahrnuje Jihomoravských kraj a Kraj Vysočina, se do soutěže přihlásilo 30 jednotek a hasičských sborů, z toho 19 z jižní Moravy. Z nich odborná porota do 17. září vybere pět zásahových jednotek a pět sborů, které postoupí do závěrečného finále. O vítězích a pořadí na prvních třech místech pak od 18. září do 20. října rozhodne veřejnost v internetovém hlasování, nebo prostřednictvím SMS. Oficiální výsledky budou vyhlášeny na slavnostním večeru 20. listopadu v Brně. Ten se uskuteční tradičně před kamerami ČT a za účasti patronů akce Ilony Csákové, Ondřeje Vetchého a Petra Rychlého.

    Za osm uplynulých let ankety dobrovolní hasiči získali 206 ocenění a finanční dary a věcné odměny v hodnotě 17 milionů korun. Prestižní cenou pro finalisty na prvních třech místech jsou umělecky provedené skleněné zásahové přilby z dílny českých sklářů ve skutečné velikosti. Nejlepší tři jednotky a hasičské sbory ve všech hodnocených regionech republiky se kromě dalších odměn mohou těšit na šeky na 80, 50, a 40 tisíc korun.

    Při propagaci ankety její pořadatelé do její uzávěrky v rámci road show také navštívili 45 soutěží a dalších akcí dobrovolných hasičů ve všech krajích ČR. I díky této aktivitě se letos v anketě sešlo 134 přihlášek.

    V České republice nyní působí přes osm tisíc jednotek a sborů dobrovolných hasičů, ve kterých aktivně působí přes 360 tisíc členů. Dobrovolní hasiči se věnují i mládeži a celkovým počtem členů jsou největším profesním sdružením u nás.  (jh)