V Avion Shopping Parku se na Vinobraní snoubí estetické zážitky s kulinářskými

Spojit Netíkovy sochy s moravským vínem byl šťastný nápad

06.09.2013 07:45

    Pryč jsou doby, kdy umělecká díla byla vystavována výhradně v galeriích, muzeích či salonech a v obrovských sálech bloudilo pouze pár návštěvníků. Artefakty se čím dál častěji vydávají za lidmi do ulic či třeba do nákupních center. A je to tak dobře, i když pro někoho to může být přece jen trochu nezvyklé. Avion Shopping Park − mimochodem první nákupní centrum, které v Brně vzniklo − už je podobnými aktivitami pověstný, a není divu, protože když posloucháte výčet třeba i jen části plánovaného programu pro nejbližší dobu v podání sympatického ředitele Petra Navrátila a půvabné a věčně usměvavé marketingové manažerky Martiny Procházkové, je vám okamžitě jasné, že tým nákupního centra je dobře fungující a spolupracující společenství, které se vyznačuje nejen velice dynamickým marketingem, ale také výraznou a nápaditou programovou aktivitou.

    Avion Shopping Park tak může nabízet díky spolupráci s opravdu prestižními mezinárodními i domácími maloobchodními řetězci velice široký sortiment zboží pro doslova rodinný nákup ve velmi příjemném prostředí, ale navíc se také stará o to, aby svým návštěvníkům poskytl zajímavý a inspirativní kulinářský i kulturní bonus. Jednou z již populárních a velmi úspěšných akcí se stal projekt Svět v Avionu, v němž jsou návštěvníkům představovány různé země či regiony a jejich kultura − od typického jídla až po kulturní památky. Návštěvníci tak už mohli symbolicky navštívit třeba Nizozemsko, Itálii či Chorvatsko… A protože i doma − na Moravě − máme dobré jídlo, skvělé pití a nádherné památky, jsou měsíce září a říjen věnovány právě Moravě. Přijdete-li v září do Avion Shopping Parku kterýkoliv den v době od 14 do 16 hodin, přesvědčíte se o tom na Vinobraní Avionu sami nejen na vlastní oči, ale budete moci potěšit dokonce vlastní chuťové buňky, neboť tu lze zdarma ochutnat jak moravské klobásky, uzené a další moravské dobroty, tak i burčák a moravské víno, které si po ochutnávce můžete případně zakoupit. (Z vlastní zkušenosti mohu doporučit skvělá vína z vinných sklepů společnosti Rajhradské klášterní, s. r. o., která potvrzují, že Rajhrad u Brna se může pochlubit nejen obdivuhodnou knihovnou v klášterním komplexu, na jehož místě byl před staletími založen nejstarší objekt klášterního typu na Moravě, ale i dobrým vinným mokem.) Manažerka Martina Procházková k tomu dodává, že návštěvníci se při degustaci mohou dozvědět třeba i zajímavé informace o tom, jaké víno se hodí k určitým jídlům, kudy vedou vinařské cyklostezky, jak vyhlíží vinohrad známého herce Karla Rodena, či na jaká místa by se návštěvníci mohli vydat na výlet…

    Ale vraťme se k tomu, co jsme naznačili v úvodu. V Avionu vznikla příležitostná a neformální galerie, v níž tentokrát můžete zhlédnout nejen čtyři desítky velkoplošných fotografií obdivuhodných moravských kulturních památek, ale především trojrozměrné objekty − necelé dvě desítky fascinujících soch vynikajícího moravského sochaře, řezbáře a restaurátora Jiřího Netíka, jehož díla byla k vidění na výstavách například i v italském Bergamu či nizozemském Utrechtu a která zdobí i sídla několika hlav států − včetně Svatého otce. Mimochodem − jedna z  nejnovějších Netíkových soch brzy stane před radnicí v Brně-Líšni, bude ulita z bronzu, nese název Lučištník a představuje člověka, jenž vlastně tvoří střelu, kterou luk vynese ke sférám fantazie a všehomíra. Mistr nám prozradil, že coby podstavec bude využit starší sokl, na němž měla být kdysi vztyčena socha prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda − v souvislosti s nedalekým líšeňským údolím, v němž se konaly někdejší Líšeňské mírové slavnosti. Věřte, že sochám to v avionském „vinohradu“ jednak velice sluší, jednak vás určitě zaujmou svým precizním provedením jak detaily těl, tak třeba i drapérie… Jiří Netík s nadhledem a porozuměním zastává názor, že právě v obchodním prostředí si jeho díla prohlédne třeba i řada lidí, kteří na umělecké výstavě možná nikdy nebyli. S prospěšností tohoto záměru lze jistě plně souhlasit.

    A tak už jen dodejme, že na své si tu určitě přijdou i filmoví fanoušci, protože v boční části Avion Shopping Parku jsou instalovány panely, přibližující natáčení filmů Bobule a 2Bobule, odehrávajících se v prostředí moravských vinohradů a vinařských sklípků − najdete tu například lokalizaci míst natáčení, popisy různých kuriozit či pověstné veselé historky z natáčení…

JAN MERVART

 


Vlevo: Na tiskové konferenci s novináři hovořil také sochař, řezbář a restaurátor Jiří Netík (s mikrofonem). – Vpravo: Návštěvníci si prohlížejí obrazy Radka Buka a dalších fotografů.

Vlevo: V prostorách Avion Shopping Parku můžete ochutnat moravské speciality. – Vpravo: Sochy Jiřího Netíka poutají mimořádnou pozornost.

Foto: Petr Michl


Veletrh mimoškolních aktivit

    Kromě nákupů, výstav uměleckých děl či ochutnávek moravských specialit nabízí brněnský Avion Shopping Park i další bohatý program. Ve dnech 6.–7. září 2013 se v obchodní pasáži, na parkovišti a v přilehlých prostorách uskuteční veletrh mimoškolních aktivit. Jak zdůrazňují pořadatelé – v jednom čase, na jednom místě. Doprovodný zábavný program budou moderovat dva spíkři z Rádia Krokodýl.

    Brněnské kluby HC Kometa, FC Zbrojovka a mnoho dalších sportovních, tanečních i jiných kroužků, jazykové školy a Salesiáni připravili atraktivní program nejen pro děti. Marketingový referent HC Kometa Brno Lukáš Bajer při setkání s novináři zdůraznil, že veletrh nabízí jedinečnou příležitost prakticky si vyzkoušet – pod odborným dohledem trenérů a zkušených vedoucích – nejvhodnější aktivitu či sport pro děti. „Jsme velice rádi, že se do tohoto programu můžeme zapojit. Necítíme žádný konkurenční boj, že by s námi například Zbrojovka soupeřila o nějaké dítko,“ zdůraznil. „Společně nám jde o to, aby děti sportovaly nebo se alespoň trochu pohybovaly.“ Dodejme jen, že na veletrhu budou k dispozici informační stánky s nabídkou volnočasových aktivit a sportů, takže rodiče si budou moci pro své ratolesti vybrat to, co jim nejlépe vyhovuje.

    Veletrhu mimoškolních aktivit se zúčastní více než 50 kroužků a klubů. Pořadatelé původně předpokládali, že to bude jen menší akce, zájem však předčil očekávání. A to je dobře. Formou aktivních ukázek, workshopů, her a soutěží se děti seznámí s tím, co obnášejí jednotlivé aktivity. Je pro ně připravena i spousta dárků, například od nového obchodu H&M. Mohou se těšit na soutěže o hodnotné ceny, velcí i malí fanoušci se určitě rádi vyfotografují v dresu svého oblíbeného klubu. Na menší děti čekají čtyři skákací hrady, jeden speciální se skluzavkou, maxikoloběžka, trampolína a mnoho dalších atrakcí. Vše zdarma! „Podobné akce jsme si vyzkoušeli už v minulých letech, vždycky se setkaly s velkou odezvou. I proto se na letošní mimořádně nabitý ročník velmi těšíme,“ dodává manažerka Martina Procházková.

    Ale pozor – to není zdaleka všechno. Na parkovišti před obchodním domem IKEA se v sobotu 7. září uskuteční Den dětské bezpečnosti. Profesionálové z řad policie, hasičů a zdravotníků děti naučí, jak poskytovat první pomoc a jak se chovat v silničním provozu. Ani v tomto případě nebudou chybět zajímavé soutěže. Takže – vezměte své děti a přijďte do Avion Shopping Parku. Veletrh mimoškolních aktivit bude v pátek 6. září od 15 do 19 hodin a v sobotu 7. září od 10 do 19 hodin. Za každého počasí!

JAROSLAV BOBEK