Startuje 10. ročník kulturního festivalu Ruské jaro na Moravě

20.03.2018 09:55

    Koncert klavírního virtuosa Igora Ardaševa na Generálním konzulátu Ruské federace v Brně za účasti hostů z Ruska, Polska, Běloruska, Ukrajiny i z ČR otevře ve středu 21. března 10. ročník mezinárodního kulturního festivalu Ruské jaro na Moravě.

    Tento festival, který vloni zvítězil v soutěži o nejzdařilejší mezinárodní komunikaci, a byl proto poctěn udělením ceny Stříbrný lukostřelec, obsahuje sérii akcí s trváním do konce května. I letos v nich seznámí zájemce na Moravě s ruskou kulturou a tradicemi. Např. v sobotu 24. března v 11 hodin v Křenové ulici 67 se otevře Jarní tvůrčí dílna architektky Světlany Polak pro děti. Tentýž den v sobotu v 17 hodin v brněnské restauraci Samovar v ul. Koliště 5 představí na výstavě zájemcům svá díla ruská malířka Světlana Šumberáková. Hned v pondělí 26. března rovněž v 17 hodin začne v jihomoravských Valticích v městské knihovně na náměstí Svobody 21 výstava další ruské malířky flory a fauny Olgy Plchové. Autorka je tajemnicí Ruského kulturně osvětového spolku na Moravě (RKOSM), tj. pořadatele festivalu. Českomoravský slovanský svaz ji v roce 2013 vyznamenal za aktivity ve slovanském hnutí medailí Josefa Dobrovského.

    (O výstavě Olgy Plchové píšeme ZDE.)

    Předsedkyně RKOSM Ljubov Vondroušková doplnila, že v mezinárodní soutěži Stříbrný lukostřelec v kategorii Historický odkaz, dědictví byl oceněn Jiří Novák za vydání své publikace „Pomníky a hroby válečných letců Rudé armády na jižní Moravě.“ Další publikaci z této edice chystá Soňa Holečková pod názvem „Těžké tanky IS-2 v bojích na jižní Moravě v dubnu 1945.“ Její křest se uskuteční na závěr festivalu.

    „Letošní projekt se téměř neliší od předchozích: na programu jsou výstavy ruských malířů a české akademické malířky, která promovala na ruské vysoké umělecké  škole v Sankt Petěrburku, dále jsou výstavy exotické přírody Kamčatky a Bajkalu, autory fotografii jsou Čech Alois Janalík a Rusové,“ informovala dál Vondroušková a pokračovala: "Bohatou nadílku koncertů ruských písní a hudby připravuje Ruský hudební salon na Moravě, jeho sólistka mezzosoprán Táňa Janošová, klavírista Martin Jakubíček, moderovat koncert bude Jiří Klapka, předseda České asociace rusistů a Česko-ruské společnosti, který doprovází koncerty souboru Alexandrovců po ČR. Na začátek dubna plánujeme v obcích akci Ruské pohádky u samovaru, a to s filmy, čtením a výstavou ilustrací k pohádkám. Také v Brně se pak uskuteční celosvětový akce k  ze znalostí ruského jazyka, zvaná Totální diktát. Vyhlášena byla též soutěž v kaligrafii s názvem Přepisujeme Puškina.“

    Mezinárodní charakter festivalu zdůrazňují jeho zahraniční hosté – umělci Maxim Krisaň, sólista  Oděsské filharmonie (Ukrajina), Julija Chmilevskaja, sólistka Varšavské filharmonie (Polsko). Jednadvacátého května uslyší návštěvníci Francouzského sálu Grandhotelu v Brně skladby Skoryka, Vivaldiho, Schuberta, Aginského, Rachmaninova, Mendelsona, Césara Francka, výběr židovských písní, Secret-Garden aj. Návštěvníci fotovýstav se dozvědí překvapivé údaje ze života českého fotografa Aloise Janalíka (Exotika Kamčatky). Fotografie Bajkalu dodaly na festival Rusové Anna Puškareva a další.

    Vondroušková dál upozornila, že tradičně se budou konat pietní akty na Ústředním hřbitově v Brně a v dalších obcích. Vloni 8. května na Moravském náměstí v Brně prošel tzv. Nesmrtelný pluk, tedy průvod potomků těch, kteří zahynuli kdekoliv na světě za 2. světové války na frontách či v zázemí v boji proti fašistům a nacistům. Jejich o jednu nebo dvě generace mladší potomci nesli vloni průvodem zarámované fotografie těchto zahynulých hrdinů. Tato akce měla velký ohlas veřejnosti. Proto letos zvou pořadatelé do průvodu Nesmrtelného pluku, který bude 8. května, všechny občany Brna i Jihomoravského kraje.  (vž)