Štědrý den v Zoologické zahradě Brno

20.12.2019 12:15

    Tiskový mluvčí Zoologické zahrady Brno Michal Vaňáč nás pozval na závěrečnou tiskovou konferenci roku 2019. Novináři z BrnoŽurnálu pravidelně sledují dění na Mniší hoře. S aktuálními událostmi seznamujeme naše čtenáře. Nutno říci, že právě končící rok byl velice úspěšný. Do zoo se přišlo podívat více než 330 tisíc návštěvníků. Chovatelé stále něco vylepšují. Vyrůstají nové expozice, podařilo se získat další vzácná zvířata, spousta mláďat narozených v Brně naopak našla nový domov v zoologických zahradách po celém světě. Příští rok se můžeme těšit na novou vyhlídku u žiraf, dokončení venkovní expozice pro šimpanze nebo otevření Virtuální expedice v Radnické ulici v centru Brna. 

    Informace o nejdůležitějších akcích v roce 2020 najdete ZDE.

    Blíží se Vánoce… „Tradice se mají dodržovat a my se toho rádi držíme. I na Štědrý den lze přijít na Mniší horu a užít si zde s celou rodinou,“ říká Michal Vaňáč. „Jako vždy budou připravena speciální komentovaná krmení a setkání. Začneme u levhartů, budeme pokračovat u pásovců štětinatých, vari černobílých a bizonů. Všechny dárky pro zvířata letos vyrobili návštěvníci a příznivci brněnské zoo.“

    Dodejme jen, že to nebudou ledajaké dárky. Zvířata dostanou jedinečné enrichmentové hračky, které jim zpestří Štědrý den. Přiznám se, že nemám rád cizí slova, která v poslední době tak často a necitlivě pronikají do českého jazyka. Pod názvem enrichment si představme jakési obohacení a zpestření prostředí a života živočichů v lidské péči. Tedy prvky či aktivity, které nahrazují (napodobují) aktivity zvířat z volné přírody tak, aby to zlepšilo kvalitu jejich života. Zájemci se mohou zastavit také u expozice mimořádně oblíbených lvů. Za příznivého počasí nebude chybět ani svezení na ponících v Dětské zoo. Komentovaná krmení a setkání u jednotlivých expozic jsou naplánována od 10 do 13 hodin.

    Každý rok se brněnská zoo na Štědrý den zapojuje do projektu charitativní organizace Velvet Smile s názvem Maminko, usměj se! I tentokrát sem dorazí nemocné a postižené děti se svými rodinami. Dostanou dárky a vánoční pohoštění, chybět nebude ani setkání se zvířaty. Areál na Mniší hoře bude na Štědrý den přístupný do 14 hodin, poslední možný vstup je ve 13 hodin.

Setkání s pásovci – nejen o Vánocích

    Součástí tiskových konferencí v brněnské zoo bývají i návštěvy expozic, s možností fotografování nových přírůstků zvířat. Tentokrát jsme zamířili do Exotária, za pásovci štětinatými (Chaetophractus villosus). Návštěvníci, hlavně děti, se zájmem pozorují jejich šmejdění v expozici. Pásovci se pohybují velice rychle, fotografování v přítmí nebylo jednoduché. Ošetřovatelka nám proto jednoho neposedu představila z bezprostřední blízkosti.


    Pásovci pocházejí z Jižní Ameriky, patří do řádu chudozubých savců. Pokud je někdo napadne, stáhnou končetiny a okraje krunýře dosednou na zem. Jejich příbuzní – pásovci kulovití (Tolypeutes matacus) – se při jakémkoliv ohrožení schoulí do klubíčka. V brněnské zoo se letos podařilo rozmnožit oba druhy pásovců. „Samice pásovce kulovitého je spolehlivá, vzorná matka. Od roku 2017, kdy Zoo Brno sestavila chovný pár tohoto druhu, vychovává už třetího potomka,“ pochvaluje si kurátorka chovu savců Dorota Gremlicová. „Samice se chová vyrovnaně a nenechá se vykolejit ani hlučnými spolubydlícími – početnou rodinou kosmanů běločelých a párem lvíčků zlatohlavých.“

    Odchov pásovců štětinatých je poněkud složitější. Samička bývá v prvních dnech po narození mláděte neklidná, špatně přijímá potravu a mládě hodně přenáší. Chovatelé jí musejí věnovat zvýšenou péči. Po porodu na čas uzavírají pro návštěvníky její bezprostřední okolí, aby zvýšili šanci mláděte na překonání kritického období.

    Brněnským pásovcům se rodí samí kluci. Mladí samci pásovce kulovitého narození v předchozích letech už odjeli do nových domovů, jeden do lotyšské Rigy, druhý do Zoo Lublaň ve Slovinsku. Úplně první v Brně narozený pásovec štětinatý aktuálně žije v malé zahradě v Lotyšsku.

    Milovníci pásovců budou mít příležitost seznámit se s těmito zvláštními zvířaty hezky zblízka. Umožní jim to zážitkový program Zoo Brno „Zimní setkání s pásovci štětinatými“. O pásovce budou pečovat, zúčastní se jejich pravidelného kontrolního vážení a mohou pomoci i při přípravě enrichmentových prvků. O Štědrém dnu začíná komentované krmení pásovců štětinatých ve 12 hodin.

    Hezké Vánoce, milí přátelé!

JAROSLAV BOBEK
Foto: autor