Stříbrný lukostřelec do Brna

05.11.2017 19:25

    Hned dvě mezinárodní ceny "СЕРЕБРЯНЫЙ ЛУЧНИК-2017" (STŘÍBRNÝ LUKOSTŘELEC. ČR. 2017) za rozvoj česko-ruských vztahů dostal v Národním domě v Praze na Vinohradech mezi 33 oceněnými projekty Ruský kulturní osvětový spolek na Moravě (RKOSM, z. s.). A to za festival Ruské jaro na Moravě. Diplom za publikaci o sovětských letcích, kteří byli zabiti v r. 1945 při osvobozování Moravy od fašistů si odnesl autor publikace Jiří  Novák – předseda Klubu Rudé armády. Tradiční Festival Ruské jaro na Moravě vybrala odborná porota jako nelepší z devíti projektů nominovaných v kategorii mezikulturní komunikace.

    Sošku Lukostřelce si odnesli kromě dalších např. za dlouholetou propagaci sportu, hokeje, sportovní diplomacii i výchovu hokejového dorostu prezident Hokejové federace RF a legendární ruský hokejový brankář Vladislav Treťjakov. Velkou radost ze sošky a také trému měl známý český písničkář Jaromír Nohavica. Vysloužil si ji za překlady písní ruských bardů do češtiny. Např. Okudžavy a Vysockého ve svých překladech a na shromáždění více než dvou stovek hostů, včetně politiků, podnikatelů a diplomatů zazpíval v ruštině píseň Pane prezidente.

    Ceny se udílely letos podruhé. Stejně jako loni je zaštítilo ruské velvyslanectví, prezident Miloš Zeman a Česká centra. Laureátům je uděluje osmnáctičlenná porota v devíti kategoriích. V kategorii historické dědictví získal cenu Památník národního dědictví za výstavu Zkušenost exilu, která přibližuje osudy exulantů z bývalého ruského impéria v meziválečném Československu. Podíl na výstavě měly Národní galerie, Slovanský ústav Akademie věd ČR a Národní filmový archiv. Sošky stříbrného lukostřelce se udělovaly také v kategoriích byznys a obchodní komunikace, cestovní ruch, vzdělávací programy, mediální komunikace nebo sport. V předchozím ročníku získali tuto cenu např. zpěvák Karel Gott nebo spisovatelka Lenka Procházková.

    Předsedkyně RKOSM a ruská spisovatelka i básnířka Ljubov Vondroušková, členka Syndikátu novinářů ČR, k tomu dodala: "Náš kulturní festival Ruské jaro na Moravě bude mít příští rok 10 let svého trvání a blíží se k považování jej za "veterána." K tomuto desetiletí chystáme tradiční program  koncerty ruských písní, výstavy malířů a fotografů, přehlídky ruského jazyka a literatury, ochutnávky ruské gastronomie atd. Věřím, že pozvání k návštěvě partnerského Brna přijme v r. 2018 divadelní kolektiv z Nižního Novgorodu. V Brně působí na veřejnosti 13 národnostních menšin prostřednictvím svých 20 kulturně-vzdělávacích a osvětových spolků. Náš RKOSM patří k nejaktivnějším z nich."

    K plánům nadcházející spolkové činnosti Vondroušková prozradila, že druhá světová válka zasáhla celý svět. Proto 8. května 2018 pozve Ruský kulturně osvětový spolek na Moravě občany, nejen Moravany, do brněnského průvodu s názvem Nesmrtelný pluk. To je shromáždění a průvod s nesenými fotografiemi rodinných příbuzných, kteří byli zabiti v boji proti fašismu kdekoliv na světě. "Letos prošel tento průvod na Moravském náměstí v Brně. Byl to velký svátek v režii zastupitele města Brna Martina Říhy. Na této akci vystoupili Generální konzul RF v Brně Alexandr Budajev, který dojemně povídal o válečných obětech a historii své rodiny. U Pomníku vítězství na Moravském náměstí se sochou rudoarmějce v pozici Zastavte palbu! přednesla své verše o válce ruská básnířka Elena Vilčinská, zazpívali tam též sólisté souboru Legia z Prahy a další," popsala Vondroušková.

    Festivalové akce se letos konaly kromě Brna též ve Valticích, Mokré-Horákově, Mikulově, Ořechově a dalších moravských místech. Zásluhy na realizaci projektu má Klub Rudé armády i partneři Česko-ruská společnost, Masarykova univerzita či kluby vojenské historie Jihomoravského kraje, základní umělecké školy, čeští i ruští umělci. Členové Klubu Rudé armády s velitelem Jiřím Novákem se letos zúčastnili mezinárodních soustředění vyznavačů vojenské historie v ruském Kaliningradu, na Krymu, navštívili Sankt Petěrburg. K 10. ročníku festivalu Ruské jaro na Moravě plánují veřejnou besedu o svých zážitcích s ukázkami fotografií.  (vž)

 

Vlevo: Laureáti na Stříbrného lukostřelce. – Vpravo: Cenu přebírá Ljubov Vondroušková.

Foto: Jiří Novák