Svatomartinská husa potřebuje zalít prvním vínem

05.11.2013 08:10

    Svatomartinské hody s gastronomickým festivalem budou v Brně a mnoha moravských městech a vesnicích od 11. do 17. listopadu 2013. V moravské metropoli letos nově nachystali ochutnávky prvních lehkých ještě nevyzrálých svatomartinských vín i v podzemních prostorách Labyrintu pod Zelným trhem.

    Tradičně 11. 11. se z brněnského Petrova vypraví početný svatomartinský průvod uličkami dolů na Zelný rynk a dále do města. V čele průvodu pojede ve zbroji římského vojáka na bílém koni v roli sv. Martina zpěvák Martin Maxa.

    S tisícovkami Brňanů připije přesně v 11 hodin městu prvním svatomartinským vínem. Odstartuje tak tradiční košt a hodový týden na různých místech v Brně. »Svatomartinské hody budou opět pro veřejnost v šestnácti vybraných restauracích ve městě, v Městském divadle v Brně a letos nově v brněnském podzemí,« uvedl Tomáš Vican za o. s. Brněnské hody.

    Od 12. listopadu každou celou hodinu vstoupí zájemci do tajemných středověkých prostor Labyrintu pod náměstím Zelný trh k absolvování komentované prohlídky s ochutnávkou více než 50 vzorků lehkých svatomartinských vín. »Dostanou se i do míst, kam se běžní návštěvníci nedostanou,« poznamenal Vican.

    Šestnáct restaurací chce servírovat menu, jehož základem je samozřejmě dozlatova upečená husa dle starých receptů. Rezervace přijímají po vyplnění jednoduchého formuláře na webu: www.svatomartinskehody.cz. Degustace „darů zkapalněného slunce“ od moravských vinařů budou i přímo v prostorách Městského divadla Brno. Patronem prastaré tradice je reálná postava Martina, římského vojáka z dnešního severního Maďarska. Proti své vůli se měl stát biskupem. Schovával se. Vyzradili ho kejhající husy. Na kalendářního Martina se však husám vzdává poněkud nezasloužený, ale pro gurmány příjemný hold - hojně se konzumují, a to právě s mladým vínem.   (vž)