Zoologická zahrada Brno se vrátila do centra města

Svět zvířat objektivem fotoaparátu

27.04.2018 14:25

    V Radnické ulici v Brně bývala kdysi stálá akvarijní výstava. Patřila zoologické zahradě. Vzpomínáte si ještě? Před sedmi lety byla zrušena, objevily se totiž drobné problémy se statikou nedaleké věže. Teď už je naštěstí všechno v pořádku. Zoologické zahrada získala původní prostory znovu do pronájmu. V nejbližší době je hodlá využít k pořádání fotografických výstav o přírodě a životě zvířat. To je však jen začátek. Po nezbytných úpravách místností se můžeme těšit na mnohem zajímavější projekt – virtuální zoo. Návštěvníkům zprostředkuje blízký, téměř hmatatelný kontakt se lvy, žirafami, ledními medvědy a dalšími zvířaty v jejich přirozeném prostředí.

    „K přenesení přírody v její nejčistší podobě do centra Brna využijeme virtuální realitu. Jejím prostřednictvím se lidé dostanou například do hlubin moře, mohou se proletět spolu s tažnými ptáky nebo pozorovat způsob života fauny v africké divočině,“ vysvětluje ředitel Zoo Brno Martin Hovorka. „Návštěvníky zavedeme do nejrůznějších částí světa, aby jejich pohled na rozmanitost a různorodost přírody byl co nejkomplexnější.“ Nádvoří a okolí Staré radnice se stává čím dál oblíbenějším prostorem pro relaxaci a odpočinek. Spolupráce TIC Brno se zoologickou zahradou bezpochyby poskytne všem, kteří navštíví jihomoravskou metropoli, další zajímavý rozměr. Vypadá to, že se máme na co těšit.

    Až půjdete po Radnické ulici, zastavte se v domě s orientačním číslem 6. V pátek 27. dubna v něm byla otevřena první zajímavá fotografická výstava. Jmenuje se Svět zvířat v objektivu Aleksandra Avalova. Autor pochází z Ázerbájdžánu, na vernisáži byl osobně přítomen. Jako dítě začal fotografovat zvířata v místní zoologické zahradě. Tenkrát ovšem ani zdaleka netušil, že to bude jeho celoživotní láska a poslání. Když bylo jasné, že nejde jen o dětskou zábavu, máma mu koupila profesionální fotoaparát Hasselblad. Dodnes s ním pracuje. Téměř třicet let působí jako oficiální fotograf moskevské zoo, kde současně vytváří i rozsáhlou fotografickou kroniku. Velmi podrobně v ní zachycuje život všech zvířat, která zoologická zahrada za jeho působení chovala.

    Aleksandr Avalov (1953) je mezinárodně uznávaný fotograf. Jeho snímky se objevily na mnoha pohlednicích a poštovních známkách. Autorské výstavy měl například v Darwinově muzeu, ve Státním muzeu výtvarného umění A. S. Puškina v Moskvě, ve Státním ruském muzeu v Petrohradě a v mnoha dalších ruských i zahraničních městech. V České republice hostil jeho rozsáhlou výstavu Český Krumlov.  (jbo)

 


Foto z výstavy: Jaroslav Bobek