Tajemno Lubomíra Jedličky

04.02.2016 10:10

    Dřevo provází člověka od nepaměti. Po celý život s ním pracujeme, slouží nám, je krásné a užitečné, čerpáme z něho sílu a energii. Pro Lubomíra Jedličku je i výtvarným prostředkem. Práci s dřevem se věnuje více než dvacet let. Však se přijďte podívat, co z něho dokáže vykouzlit. Některé ze svých dřevořezeb a koláží ze dřeva právě vystavuje v Pallo Coffee v Bayerově ulici v Brně. Jsou to jen ukázky z jeho rozsáhlé tvorby, víc exponátů by se do malé útulné kavárny nevešlo…

    Kdesi jsem četl nebo zaslechl, že Lubomír Jedlička se věnuje čtyřem tématům – srdci, lesu, hudbě a ženám. To je pravda, všechno tam je. Když se ale pozorně zadíváte (stačí jen přivřít oči a trochu se zasnít), uvidíte mnohem víc. Je tam život, láska, radost, optimismus, legrace… Luboš vtiskl do každého exponátu i kus svého srdce. Něco tak úžasného nelze vytvořit bez lásky k přírodě, ke dřevu a všemu hezkému, co nás obklopuje.

    Spoustu času tráví ve své malé dílně a galerii v Moravském krasu. Se dřevem si tady doslova pohrává, nasává jeho vůni, dává mu tvar, hledá inspiraci. Když přijde nápad, přijdou ke slovu nože, dláta a pilníky. Dřevo musí mít správnou barvu, tvrdost i skladbu letokruhů. Někdy je vhodnější lipové, jindy ořechové, hruškové či jakékoliv jiné… Luboš se žádnému druhu nevyhýbá, každé dřevo má můj půvab. Podstatná je přirozená struktura, která výrazně přispívá k dotváření výtvarného projevu.

    Když jsme si na vernisáži prohlíželi některé z Jedličkových výtvorů, zeptal jsem se, kolik času je zapotřebí, než z obyčejného polena (promiňte mi ten výraz) vzniknou tak skvostné kousky. „Někdy i rok, nespěchám,“ říká autor. „Něco udělám, pak od toho odejdu a po čase se k původní myšlence znovu vrátím. Nebo mě mezitím napadne něco jiného…“

    Lubomír Jedlička uspořádal svou první veřejnou výstavu někdy před deseti lety, už si to ani přesně nepamatuje. V Brně prezentuje své dřevořezby a koláže ze dřeva po šesti letech. Jeho díla jsou zastoupena v domácích i zahraničních sbírkách, jedna plastika dokonce až v USA. Už to bylo řečeno – na současnou výstavu „Tajemno“ do Pallo Coffee se víc ukázek nevešlo. I tento malý počet exponátů však stačí k tomu, abychom si vytvořili alespoň základní představu o tom, co Luboš dokáže vykouzlit pomoci ručních nástrojů. Výstava potrvá do 8. března 2016.

JAROSLAV BOBEK

Foto: autor