Mezinárodní veletrh pro živočišnou výrobu ANIMAL TECH • Národní výstava hospodářských zvířat • Národní výstava myslivosti 2019

Trojlístek zajímavých výstav v Brně

10.05.2019 08:10

    V neděli 12. května se opět otevřou brány brněnského výstaviště. Pro širokou veřejnost jsou připraveny tři zajímavé akce: Mezinárodní veletrh pro živočišnou výrobu ANIMAL TECH, Národní výstava hospodářských zvířat a Národní výstava myslivosti 2019. Pořadatelé předpokládají, že halami P, F a G1 projde v průběhu čtyř dnů kolem 40 tisíc návštěvníků.

    Všechno už je připraveno. Komerční expozice téměř 200 vystavovatelů na ANIMAL TECH zabírají 9 000 čtverečních metrů. Trojnásobně větší výstavní plocha je určena pro více než 700 kusů skotu, 140 koní a přibližně 100 ovcí, koz a prasat. Zázemí pro zvířata je vynikající, nikde jinde by je nedokázali v takové kvalitě připravit. Součástí doprovodného programu bude i Středoevropský veterinární kongres.

    Oddělení veletrhu ANIMAL TECH od výstav domácích mazlíčků byl krok správným směrem. Tematika živočišné výroby se nyní soustřeďuje do lichých let. Zájem vystavovatelů, odborné veřejnosti i ostatních návštěvníků je značný. V pavilonu P a v jeho okolí budou k vidění expozice s nejmodernějšími technologiemi pro živočišnou výrobu, novinky přispívající k větším výnosům, vyšší produktivitě i lepšímu prostředí hospodářských zvířat. K nejdůležitějším částem doprovodného programu patří šampionáty a soutěžní přehlídky, kupříkladu národní šampionát holštýnského skotu, šampionáty masných plemen, stejně jako přehlídky skotu jersey či českého strakatého skotu. Mezi vystavenými zvířaty budou i skutečné legendy, například kráva Berta z Radešínské Svratky, která od roku 2013 vyhrála několik soutěží.

    Mendelova univerzita na výstavišti připomene 100 let od vzniku Agronomické fakulty. Chybět nebudou ani ukázky zpracování vepřového masa, soutěž ve stříhání ovcí elektrickým strojkem či anketa Miss Sympatie o nejsympatičtější krávu. Na úterý 14. května je připravena zemědělská olympiáda pro studenty středních odborných škol. Zajímavá bude bezpochyby i nedělní soutěž Dítě a tele. Nejmladšímu vodiči bude pět let. Povede tele holštýnského skotu narozené počátkem dubna. Koně budou vystaveni v pavilonu F. Program na dvou předvadištích poběží po celé dny. Těšit se můžeme na hiporehabilitaci, westernové disciplíny, extreme trail a cowboy race. Účast přislíbili Martin Zounar a herečka Vanda Hybnerová se svým koněm.

    Letošní ročník Národní výstavy myslivosti odstartuje novou koncepci, zaměřenou především na vzdělávání a osvětu. Novinkou budou nově pojaté doprovodné výstavy i program na pódiu. Výstava bude tentokrát v pavilonu G1 společně s včelařskou výstavou. V prodejních expozicích najdeme potřeby pro myslivost a pobyt v přírodě, zbraně, střelivo, optiku, oblečení a terénní vozidla. Několik doprovodných výstav představí příběhy související s myslivostí v Česku. Prohlédneme si unikátní loveckou dýku, na níž Alexandr Pospíšil pracoval více než osm let. Seznámíme se s příběhem vizionáře prof. Josefa Opletala, který miloval les. Mnohé z nás určitě zaujme historie obory Kralice, stejně jako příběhy lovecké zbraně, unikátních srnců či židlochovických muflonů. Zajímavá bude i kolekce jeleního paroží, která vznikala 15 let. Přehlídku trofejí připravují myslivecké spolky Brno-město, Židlochovice, Rosice, Šlapanice a Kuřim.

    V neděli a v pondělí bude na výstavišti instalována 3D lukostřelnice, v níž si zájemci mohou vyzkoušet střelbu z luku na reálné cíle v podobě zvířat. Připomenuto bude i sté výročí Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Pod její záštitou si můžeme nechat otestovat myslivecké znalosti a dovednosti. Jistě netřeba připomínat, že po celé čtyři dny bude v provozu i myslivecká restaurace se zvěřinovými specialitami. Z včelařské výstavy si můžeme odnést med, medovinu, včelovinu, cukrovinky, kosmetiku a mnoho dalších produktů vyráběných z medu, vosku či včelí kašičky. Přijďte. Brány brněnského výstaviště se otevřou v neděli v 9 hodin. Vstupné při on-line nákupu stojí 110 korun, na místě 180 korun. Výhodnější ceny mají školy, organizované skupiny, senioři, držitelé průkazů ZTP a ZTP/P, studenti a rodiny.  (jbo)