Stavební veletrhy na brněnském výstavišti potrvají do 27. dubna 2013

Ucelená prezentace všech oborů stavebnictví

22.04.2013 16:20

    Brněnské výstaviště žije závěrečnými přípravami Stavebních veletrhů 2013. Více než 800 firem ze 17 zemí se od 23. dubna pochlubí svými výrobky a nápady v pavilonech P, F, G1, G2 a na přilehlých plochách o celkové rozloze téměř 21,5 tisíce čtverečních metrů. Návštěvníci zde najdou inspiraci ke stavbě i vybavení svých domů či bytů. Podle informací z úvodní tiskové konference lze letos očekávat ucelenou prezentaci všech oborů stavebnictví – od realizace staveb, nejrůznějších řemesel a technologií, přes materiály, výrobky, stavební stroje a konstrukce, až po technické zařízení budov.

    Stavebnictví zaznamenává už delší dobu citelný propad, s optimismem nelze počítat ani do budoucna. Letošnímu ročníku Stavebních veletrhů proto vévodí aktuální problematika úspor energií a možností jejich financování. Vystavovatelé soustředili pozornost zejména na novinky v programech „Panel 2013+“ a „Nová Zelená úsporám“. V doprovodném programu 18. mezinárodního stavebního veletrhu IBF nechybějí odborné konference o energetických vlastnostech budov a rekonstrukcích panelových domů či bytů. Ve středu 24. dubna se uskuteční seminář na téma „Co hrozí panelovým domům při neodborném zásahu?“, nebude chybět ani spousta praktických rad a informací pro stavebníky. Na modelu panelového domu si návštěvníci prohlédnou správnou konstrukci oken, osazení do zateplených stěn, včetně zajištění vzduchotěsnosti. Na volné ploše u pavilonu P najdou ukázky několika stylů zahrad. Odborníci v poradenských centrech poskytnou veškeré služby zdarma.

    Součástí letošní nabídky na brněnském výstavišti je i Veletrh DSB – Dřevo a stavby Brno pod odbornou záštitou Asociace dodavatelů montovaných domů. Budou zde k vidění moderní dřevěné stavby, konstrukce, materiály pro dřevostavby i související obory. Je to jediný takto zaměřený veletrh na Moravě. Díky vhodné geografické poloze brněnského výstaviště lze očekávat, že expozice přiláká nejen návštěvníky z Čech a Moravy, ale i ze sousedního Slovenska a okolních zemí. Dřevostavby patří ke stále vyhledávanějším technologiím. Zájem o ně neustále stoupá – zatímco v roce 1997 bylo u nás dokončeno 87 rodinných domů na bázi dřeva, loni jich bylo už téměř 1 500. Z celkového počtu nově zahájených rodinných domů v ČR dosáhl podíl dřevostaveb téměř 10,5 procenta.

    Moderní, téměř bezúdržbové bydlení nabízejí freedomky. Dokáží navodit příjemnou atmosféru útulného domova. Jejich pořízení, realizace i ukotvení na pozemku je rychlé a jednoduché. Na volné ploše mezi pavilony P a Z se mohou návštěvníci těšit na ukázkový domek vybavený nábytkem IKEA za cenu 1,39 milionu korun včetně DPH.

    Nejnovější trendy ve vybavení interiéru a doplňky bydlení představí Mezinárodní veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX, v jehož expozicích se prezentují přední výrobci a dodavatelé nábytku či bytového vybavení. Tvoří tak alternativní nabídku oproti obchodním řetězcům. Na brněnském výstavišti se souběžně uskuteční i Mezinárodní veletrh investičních příležitostí, podnikání a rozvoje v regionech URBIS INVEST, Mezinárodní veletrh komunálních technologií a služeb URBIS TECHNOLOGIE a 19. mezinárodní veletrh techniky pro tvorbu a ochranu životního prostředí ENVIBRNO. Dojde tak k vzájemnému propojení témat – na jedné straně novinek a trendů v oborech komunálních a ekologických technologií či služeb, na straně druhé regionálních inovačních strategií a rozvojových plánů. To vše v kontextu aktuálních potřeb veřejné sféry a nových možností všech oborů stavebnictví a technického zařízení budov. ENVIBRNO je jedním z mála středoevropských veletrhů, které se zaměřují na technologie, výrobky a služby, přispívající k ochraně životního prostředí. Stavební veletrhy potrvají do soboty 27. dubna 2013.  (jbo)

 

Foto z tiskové konference 22.4.2013: Petr Michl