Ukliďme svět, ukliďme Česko 2017

04.04.2017 11:55

    Na území celé České republiky, dokonce i na několika místech mimo ni, se v sobotu 8. dubna 2017 uskuteční dobrovolnická akce nazvaná „Ukliďme svět, ukliďme Česko“. Měly by zmizet nelegálně vzniklé černé skládky, ale také veškerý nepořádek z ulic, parků a dalších veřejných prostranství. Do úklidových akcí se zapojí dobrovolníci ze všech koutů republiky – studenti, politici, úředníci, skauti, obyvatelé dětských domovů, důchodci, programátoři, lékaři, prodavači, ekologové, turisté, pejskaři… Všichni, na koho si vzpomenete.

Poznej zoo z druhé strany

    Zatímco ve světě je dobrovolnická činnost velice rozšířená, u nás si na ni teprve zvykáme. Zoologická zahrada Brno připravila pro všechny milovníky zvířat program „Poznej zoo z druhé strany“. Zatím se do něj přihlásilo čtyřicet dobrovolníků. Pomáhají s úklidem, při ošetřování a krmení zvířat, údržbě zeleně či organizování akcí pro veřejnost. Tři čtvrtiny z nich jsou ženy, často studentky vysokých škol. Někteří dobrovolníci věnují této činnosti jen několik hodin za rok, jiní odpracují téměř poloviční úvazek – podle zájmu a možností. Zúčastnit se může každá fyzická osoba nad 18 let s čistým trestním rejstříkem. Smlouva se uzavírá na tři roky.

    Náplň dobrovolnické činnosti je různorodá, záleží na tom, jakou aktivitu si každý vybere a kolik času jí chce věnovat. Zájem je především o chovatelský úsek. Nejvíce odpracovaných hodin připadá na období od června do září. „Práce dobrovolníků si nesmírně vážíme, potřebovali bychom jich však mnohem víc. V současné době je těžké najít člověka, který chce pracovat bez nároku na odměnu,“ říká ředitel zoo Martin Hovorka. Přesto věří, že atraktivní prostředí zoo přiláká další nadšence, které baví práce kolem zvířat.

    Do akce „Ukliďme svět, ukliďme Česko“ se v brněnské zoo přihlásilo 40 dobrovolníků, některá místa jsou ještě volná. Úklid areálu je naplánován od 9 do 15 hodin. Dobrovolníci budou sbírat odpadky, hrabat listí a zametat. Zájemci, kteří chtějí přiložit ruce k dílu, se mohou ještě přihlásit prostřednictvím formuláře na www.uklidmecesko.cz nebo telefonicky na čísle 724 963 670. Sraz přihlášených dobrovolníků bude v 8.45 hodin před pokladnami.

Dobrovolníci v Zoologické zahradě Brno.

Ve volném čase pomohou i strážníci

    Mezi tisícovkami dobrovolníků akce "Ukliďme svět, ukliďme Česko" nebudou ani letos chybět brněnští strážníci. Zhruba třicítka z nich se rozhodla zlikvidovat spolu s dalšími registrovanými účastníky rozsáhlou skládku na Červeném kopci. Osm strážníků z královopolské služebny se připojí k čištění místní lokality Kotlůvek.

    Jak nás informoval mluvčí Městské policie Brno Jakub Ghanem, je to už potřetí, co se strážníci zapojují přímo do úklidu. Loni tři desítky zaměstnanců zbavovaly odpadků Žabovřeské louky a nábřeží řeky Svratky. Nalezenými předměty zaplnili čtyři velkoobjemové kontejnery. O rok dříve strážníci v obdobném počtu uklízeli okolí radiály v Hradecké ulici. Osmdesát pytlů naplnili obaly od potravin, polystyrenem, autosoučástkami, skleněnými i plastovými lahvemi či kartony a plechovkami. Zhruba za tři a půl hodiny uklidili tři čtvrtě tuny odpadu. Kromě jiného objevili i zbrojní průkaz a těžké kovové traverzy.

    Městská policie Brno podporuje akci "Ukliďme svět, ukliďme Česko" také v dalších rovinách. Aktivním informováním o události se zařadila mezi mediální partnery. Na rizikových místech hlídky ve službě chrání dobrovolníky například i před původci skládek, kteří si mezi odpadky zřídili provizorní příbytky. Letos se strážníci rozhodli uklidit město i od odhozených injekčních stříkaček, aby zajistili větší bezpečí dobrovolníků.

>>><<<

    Společného úklidu se loni po celé zemi zúčastnilo více než 86 tisíc lidí. „Takovéto projekty napomáhají šířit potřebnou osvětu, pocit odpovědnosti k přírodě i k našemu nejbližšímu okolí, motivují veřejnost, aby změnila přístup k černým skládkám a k nakládání s odpadem,“ poznamenal na nedávné tiskové konferenci ministr životního prostředí Richard Brabec. „Letos je naší společnou metou 100 tisíc dobrovolníků, takže zvu všechny!“

    Organizátoři ze spolku Ekosmák a příznivci Českého svazu ochránců přírody doufají, že do úklidu se zapojí i spousta dětí a mladých lidí. Udělat dobrý skutek pro přírodu, ale i pro sousedy či své přátele, pro čisté životní prostředí nebo jen pro pocit odpovědnosti může opravdu každý. Děkujeme!  (jbo)