Virtuální expedice vás zavede do všech končin světa

Unikátní projekt Zoologické zahrady Brno

18.01.2020 09:15

    V Česku i ve střední Evropě to bude jedinečný zážitek. Podobné projekty jsou k vidění ve Francii, Spojených arabských emirátech, Číně, Austrálii a v USA. Chceme vyjít vstříc těm, kteří nemají zájem chodit do zoo kvůli tomu, že zvířata jsou ve výbězích a nemají možnost trávit celý den například na otevřených pláních či v deštném pralese. Ve Virtuální expedici nejsou žádné hranice, lidé se mohou pomyslně dostat do bezprostřední blízkosti rozmanitých živočichů po celém světě, a navíc v úchvatných prostředích.

    Tato slova pronesl ředitel Zoologické zahrady Brno Martin Hovorka při slavnostním otevření Virtuální expozice v brněnské Radnické ulici 6. Starší Brňané si to místo dobře pamatují – kdysi zde bylo akvárium, v němž obdivovali nádherné mořské ryby. Brněnská zoo se sem po více než osmi letech vrací. V úterý 21. ledna 2020 zde otevře pro širokou veřejnost novou Virtuální expedici. Je to vpravdě unikátní projekt. Proletíte se v hejnu plameňáků, potopíte ke korálovým útesům, navštívíte polární lišky, podíváte se lvům z očí do očí…

    Posadíte se na otáčivé křeslo, nasadíte si speciální brýle a rázem se ocitnete mezi zvířaty. Zatím jsou k dispozici čtyři filmy od společnosti Wild Immersion, jejíž patronkou je známá ochránkyně přírody Jane Goodallová. Návštěvníci se vydají na cestu kolem světa, nahlédnou do chladných severských krajin. Program bude postupně doplněn o snímky, které je zavedou i pod mořskou hladinu a do tropických oblastí.

Foto: Jaroslav Bobek

    Mimořádnou podívanou při slavnostním zahájení si nenechali ujít 1. náměstek brněnské primátorky Petr Hladík a prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad Erich Kočner, jinak též ředitel Zoo Košice. Oba byli nadšeni.

    Náměstek Petr Hladík informoval, že město Brno na projekt uvolnilo pět milionů korun. „Část zoo jsme chtěli přenést do středu města a návštěvníkům poskytnout možnost, aby se dostali až ke zvířatům, což virtuální realita plně umožnuje,“ poznamenal. „Pomůže to i zvýšit ekonomickou soběstačnost zoologické zahrady. Pevně doufáme, že expozice se stane zajímavou atrakcí. V žádném případě se nedomníváme, že by došlo ke snížení návštěvnosti Zoo Brno.“

    Virtuální brýle si vyzkoušel i ředitel Zoologické zahrady Košice Erich Kočner. Zdůraznil, že kolegům z Brna upřímně závidí, že se jim podařilo uvést tento zajímavý projekt do života. Vyjádřil přesvědčení, že expozice najde své návštěvníky a stane se místem zábavy a vzdělávání, zejména mladých lidí.

    „Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že je to zážitek, který si člověk opravdu zapamatuje a vryje se mu pod kůži. A upřímně, právě to chceme,“ dodal ředitel Martin Hovorka. „Naším cílem není jen ukázat, jak to vypadá jinde ve světě. Rádi bychom v lidech vyvolali zájem o přírodu, její rozmanitost, a především o ochranu ohrožených druhů.“

    Virtuální expedice bude otevřena denně kromě pondělí, vždy od 10 do 18 hodin. Děti do 12 let musejí přijít s doprovodem rodičů.  (jbo)