V Brně budou opět vyhlášeni dobrovolní hasiči roku

10.11.2019 08:15

    Jen deset dnů zbývá do vyhlášení výsledků tradiční ankety Dobrovolní hasiči roku 2019. V letošním, devátém ročníku soutěžní ankety, se o vavříny a hodnotné ceny ucházelo celkem 135 sborů dobrovolných hasičů (SDH) a jednotek SDH z celé republiky.

    Devítičlenná odborná porota vedená generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru ČR Ing. Drahoslavem Rybou z nich v pěti regionech vybrala nejlepších 25 hasičských sborů a 25 jednotek. Ty postoupily do závěrečného, internetového hlasování veřejnosti.

    Nejlepší z nich budou vyhlášeni na finále ankety, které se tradičně před kamerami ČT uskuteční 20. listopadu v brněnském Boby centru. Televizní štáb v čele s režisérem pořadu StarDance Romanem Petrenkem ale do Brna dorazil už o posledním říjnovém víkendu. V hasičské stanici v Brně-Líšni natáčel medailonky finalistů, kteří se v v jednotlivých regionech v hlasování veřejnosti umístili na prvních třech místech. Dobrovolní hasiči natáčeli svoje slova k akcím sborů a zásahům výjezdových jednotek.

    Mezi zásahovými jednotkami SDH o prvenství v hlasování veřejnosti v regionu Jih Moravy, zahrnující Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina, soutěžily jednotky z Drnovic na Vyškovsku, Letovic na Blanensku, Zastávky na Brněnsku a Velkého Meziříčí a Ždírce nad Doubravou z Kraje Vysočina. Mezi hasičskými sbory se v regionu o prvenství utkaly sbory z Brna-Králova Pole, Hostěrádek-Rešova a Rostěnic na Vyškovsku a z obcí Jámy a Žďírec nad Doubravou v Kraji Vysočina.

    „Cílem ankety je najít, ocenit a finančně a věcně podpořit činnost dobrovolných hasičů a současně upozornit veřejnost, že jsou nepostradatelnou součástí integrovaného záchranného systému. Díky partnerům finalisté na prvních třech místech k ocenění také obdrží finanční a věcné ceny v minimální celkové výši 1.850.000 Kč,“ říká prezident pořádajícího spolku sv. Florián Jiří Bezděk. Dodal, že za finanční ocenění si finalisté pořizují například nové požární hadice, proudnice nebo čerpadla pro čerpání zatopených prostor.

    „Připravenost a odbornost mnoha jednotek sborů dobrovolných hasičů je na velmi vysoké úrovni a velká část z nich odvádí při záchraně životů i majetku profesionální práci. Proto ocenění a prezentaci jejich činnosti široké veřejnosti prostřednictvím ankety považuji za správné pro dosažení odpovídajícího vnímání jejich společenského významu. Děkuji všem partnerům ankety za jejich odpovědný přístup a dlouholetou podporu hasičů,“ zdůraznil místopředseda poroty a náměstek generálního ředitele HZS ČR, Mgr. Slavomír Bell.

    Při vyhlášení ankety její organizátoři uvedli, že po devíti letech existence akce se do ní hlásí dobrovolní hasiči i z malých obcí se stovkou obyvatel. A i když jsou dobrovolní hasiči většinou nejaktivnější složkou života obcí a měst, anketa je často jediným poděkováním za jejich činnost. Profesionální hasiči zase výrazně oceňují akceschopnost a připravenost jednotek sborů dobrovolných hasičů. Řada z nich vyjíždí k zásahu už do 2,5 minuty od vyhlášení poplachu.

    Vyhlášení výsledků ankety mohou příznivci dobrovolných hasičů sledovat 20. listopadu od 19 hodin v přímém on-line přenosu na www.adhr.cz, nebo druhou prosincovou sobotu ze záznamu ve vysílání České televize. Programem večera bude tradičně provázet patron ankety Petr Rychlý. V hudební části programu vystoupí další patronka ankety Ilona Csáková v doprovodu pěveckého souboru Kampanela, představí se i skupina Slza.

JAROSLAV HAID