V Brně byla vyhlášena anketa

Dobrovolní hasiči roku

28.04.2017 19:20

    Tři ministři – vnitra, financí a zemědělství – převzali záštitu nad letošním ročníkem ankety Dobrovolní hasiči roku. Sedmý ročník této prestižní ankety byl dnes zahájen v Brně. Až do 15. července se jednotky dobrovolných hasičů i hasičské sbory z celé republiky mohou přihlásit se svými zásahy, nebo preventivními výchovnými či společenskými akcemi v období od loňského 1. července do 30. června 2017.

    Kvalitu, profesionalitu a odbornou úroveň zásahů jednotek i význam a společenskou prospěšnost akcí hasičských sborů posoudí odborná porota v čele s generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslavem Rybou. V každém z pěti soutěžních regionů porota do 14. září vybere nejlepších pět zásahů a akcí. O pořadí na prvních třech místech v každé kategorii a regionu pak do 22. října rozhodne veřejnost elektronickým hlasováním na webu ankety, nebo posíláním SMS zpráv. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční 25. listopadu v Brně před kamerami České televize.

    Vítězové převezmou skleněnou zásahovou přilbu z produkce českých skláren. Díky sponzorům, mezi nimiž jsou čtyři energetické firmy, si nejlepší hasiči rozdělí finanční odměny a věcné dary v celkové hodnotě 2,5 miliónu korun. Vedle šeků na osmdesát, pětapadesát a čtyřicet tisíc korun finalisté dostanou profesionální vysílačky, zásahové navigační a komunikační systémy i motorové pily.

    Významnou novinkou sedmého ročníku ankety je její rozšíření o další kategorii, určené kolektivům mladých hasičů, soutěžících v celostátní hře Plamen. Cílem této kategorie je připomenout 45letou historii této soutěže, její zakladatele a osobnosti. Hodnotit se bude zejména dodržení tématu, zapojení mladých hasičů do projektu i podíl veřejnosti.

    Dalším obohacením akce je výzva zpěvačky Ilony Csákové, která je spolu s hercem Ondřejem Vetchým patronkou ankety. Dobrovolné hasiče zpěvačka vyzvala, aby jí sdělovali svoje příběhy, pocity, emoce či verše na téma Boj s přírodními živly, nebezpečím a pomoc druhým lidem. Nejlepší námět I. Csáková ztvární spolu s textařkou do songu, který zazpívá v průběhu listopadového finálového večera.

    K účinné propagaci akce poslouží také Roadshow s Českým Impulsem. Organizátoři ankety od dubna do srpna navštíví přes 60 akcí dobrovolných hasičů. Kromě prezentace podmínek a ocenění si návštěvníci akcí na stánku ankety mohou prohlédnout i některé z věcných cen pro vítěze klání.

    Podrobnosti o pravidlech ankety, způsobu přihlášení, hlasování i další informace zájemci najdou na webových stránkách www.adhr.cz.

    V loňském ročníku ankety se o prvenství utkalo téměř 150 zásahových jednotek a sborů. Během prvních šesti ročníků prestižní ankety bylo uděleno celkem 156 ocenění a dobrovolní hasiči převzali odměny v hodnotě převyšující 12 milionů korun. Získané peníze hasičům pomohly k modernizaci techniky i k vybavení hasičských zbrojnic a prostor pro akce sborů.  (jh)

 

Foto z tiskové konference: Jaroslav Bobek