V Brně byli vyhlášeni Dobrovolní hasiči roku 2016

17.11.2016 21:25

    Dobrovolní hasiči roku 2016 jsou v regionu jih Moravy, který zahrnuje Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina, hasiči ze Zastávky na Brněnsku a z Velkého Meziříčí na Žďársku. Tradiční anketa, kterou letos již po šesté pořádal spolek Svatý Florián, hodnotila činnost hasičských sborů při preventivní činnosti a práci s mládeží, u zásahových jednotek pak profesionalitu a bezchybnost při likvidaci následků požárů, dopravních nehod a jiných zásahů k záchraně života, zdraví i majetku lidí. Výsledky ankety byly slavnostně vyhlášeny 16. listopadu v brněnském Boby centru.

    Do soutěžní ankety se přihlásilo celkem 143 hasičských sborů a jednotek. Z nich odborná porota letos v létě z jednotlivých regionů republiky do finále vybrala padesát. O vítězích a definitivním pořadí pak od září rozhodla veřejnost při hlasování prostřednictvím SMS a internetových stránek ankety. Zástupci třiceti nejúspěšnějších jednotek a sborů díky sponzorům ve finále převzali šeky v hodnotě 1,75 milionu Kč, profesionální vysílačky, motorové pily a další věcné ceny v celkové hodnotě téměř 2,5 milionu korun, což je nejvíc v historii ankety. Finalisté na prvních místech si navíc odvezli skleněnou hasičskou přilbu.

    Peníze i věcné ceny hasiči použijí na doplnění chybějící výstroje a výzbroje zásahových jednotek i na opravy či modernizaci zbrojnic v obcích a městech.

    Mezi hasičskými sbory v regionu Jih Moravy zvítězili hasiči ze Zastávky na Brněnsku za dubnovou akci Ukliďme Česko, ukliďme svět. Na druhém místě se umístili dobrovolní hasiči z Těšan na Brněnsku, kteří uspořádali dětský dopravní den pro malé i velké. Třetí příčka patřila hasičům z Košetic na Pelhřimovsku v Kraji Vysočina za akci ke 120. výročí jejich sboru. Na čtvrtém místě skončil sbor z Brna-Slatiny za květnový Den z hasiči. Páté finálové umístění získali hasiči z Novosedel na Břeclavsku za preventivní akci Nehoda není náhoda.

    V kategorii jednotek SDH obcí patřilo první místo jednotce z Velkého Meziříčí na Ždársku za zásah u požáru mezonetového bytu se záchranou čtyř lidí. Hlasy za druhé místo získali hasiči z Ostrova u Macochy na Blanensku za zásah k záchraně speleologa z jeskyně Moravského krasu. Třetí příčka patřila jednotce z Letovic na Blanensku za zásah při pomoci člověku sraženého vlakem. Čtvrtou příčku obsadili hasiči z Košetic v Kraji Vysočina za zásah k likvidaci požáru pole. Páté místo patřilo jednotce z Brna-Černovic za pohotový zásah u požáru nákladního auta.

    Nejlepším hasičům v programu slavnostního večera v Boby centru zazpívali Jožka Šmukař, Daniel Hůlka a Ilona Csáková, která je patronkou ankety a čerstvou držitelkou Čestné medaile Hasičského záchranného sboru ČR. „Ráda podporuji věci, které jsou smysluplné a pomáhají lidem,“ řekla na úvod večera Csáková.  (jh)