V Brně-Líšni vyrůstá nové studio České televize

21.11.2014 08:45

    Brněnské televizní studio vzniklo v červnu 1961 jako čtvrté studio tehdejší Československé televize. Vysílat začalo 6. července téhož roku z Typosu v dnešní Jezuitské ulici. V současné době má technické a vysílací zázemí ve studiu Typos, zatímco produkce, dramaturgie, archiv programových fondů a ostatní pracoviště jsou ve vedlejší Běhounské ulici. Žádná z těchto budov nebyla projektována pro televizní provoz (jedna fungovala od třicátých let jako bytový dům, v druhé byla banka). Vzhledem k finanční náročnosti nezbytných generálních oprav, ale i špatné dopravní obslužnosti v centru Brna se proto Česká televize rozhodla pro výstavbu nového studia, které by lépe vyhovovalo současným nárokům pro tvorbu programu i vysílání.

    Po mnoha letech nejrůznějších úvah a plánů jsme se konečně dočkali. Ve čtvrtek 20. listopadu 2014 byla zahájena výstavba nového studia. Moderní areál vznikne v průběhu nadcházejících šestnácti měsíců v části bývalého Zetoru v Brně-Líšni. Staré objekty vrátnic nahradí vstupní hala s restaurací a stávající čtyřpatrová budova dostane zcela nový kabát. Za ní pak vznikne další blok, který poslouží zpravodajským provozům a střižnám, v přízemí budou vysílací studia. Celý komplex má být oproti původním návrhům o polovinu levnější.

    „V prostorách brněnského studia vyrostlo za uplynulých 53 let několik generací televizních profesionálů a vznikla řada skvělých pořadů. Ale dnes, kdy jsou zejména technologické podmínky vysílání daleko rozvinutější, je nezbytné, aby tvůrci měli pro svou práci kvalitnější a důstojnější zázemí,“ řekl při slavnostním poklepu základního kamene generální ředitel České televize Petr Dvořák. „Nové studio v Brně vnímám jako možnost naplno rozvinout potenciál zástupců všech televizních oborů,“ dodal.


Vizualizace nového studia České televize Brno.

    Je předpoklad, že zaměstnanci České televize Brno se do nového studia začnou přesunovat v polovině roku 2016. Ředitel Jan Souček vyjádřil přesvědčení, že nové prostory vylepší dosavadní zázemí a umožní daleko větší vývoj nových programových formátů. Výstavby se na základě výběrového řízení ujalo sdružení ČT Brno, které tvoří společnosti IMOS Brno a PKS Stavby. Jak už bylo řečeno, předpokládaná hodnota stavby se výrazně snížila – oproti původně odhadovaným 660 milionům na 350 milionů korun. Do nového areálu se přestěhuje administrativa, výroba, zpravodajství i vysílací studio. Fundus kostýmů, výroba dekorací a parkoviště přenosových vozů zůstanou z úsporných důvodů v areálu v Brně-Židenicích. „Až se nám podaří přestěhovat do Líšně, nabídneme obě historické budovy v centru Brna k prodeji, čímž částečně pokryjeme investice do nového studia,“ vysvětluje Jan Souček.

    Při poklepu základního kamene bylo několikrát zdůrazněno, že v Brně žije a pracuje velká spousta talentovaných lidí. Lze tedy předpokládat, že nové televizní studio se stane střediskem setkávaní kreativců, umělců, ale i politiků, ekonomů, prostě všech, kteří vytvářejí život na jižní Moravě. A ti svůj talent jistě přenesou na celostátní úroveň.   (jbo)

 


Slavnostní poklep základního kamene nového studia ČT Brno. Zleva: generální ředitel České televize Petr Dvořák, jihomoravský hejtman Michal Hašek, brněnský biskup Vojtěch Cikrle, ředitel ČT Brno Jan Souček a starosta Městské části Brno-Líšeň Břetislav Štefan. – Na pravém snímku: Petr Dvořák spolu s Michalem Haškem.

Foto: Petr Michl