V Brně vyvrcholila anketa Dobrovolní hasiči roku 2014

15.11.2014 16:15

    Vysokou účastí a rekordní výší odměn se vyznačoval čtvrtý ročník ankety Dobrovolní hasiči roku, která vyvrcholila galavečerem v Městském divadle v Brně. Do soutěžní ankety, která před čtyřmi lety vznikla právě v moravské metropoli, se letos přihlásilo téměř 200 hasičských sborů a zásahových jednotek z celé republiky. Vítězové převzali odměny v celkové hodnotě 1,7 milionu korun.

    Anketa je tradičním oceněním sborů dobrovolných hasičů, které v republice sdružují na 350 tisíc členů. Kromě aktivní ochrany zdraví, majetku a životů lidí, kterou zajišťují zdarma a ve volném čase, jsou hasiči také zřejmě nejaktivnější součástí společenského života obcí. Anketu organizátoři rozdělili na pět regionů. V každém z nich odborná porota z přihlášených sborů a zásahových jednotek vybrala pět nejlepších. U hasičských sborů byla hlavním kritériem nápaditost a přínos organizovaných akcí, v hodnocení jednotek kvalita a úroveň jejich zásahů u požárů, dopravních nehod a jiných událostí. O vítězích z každého regionu pak v internetovém hlasování a pomocí SMS zpráv rozhodli sami hasiči a veřejnost. Vedle skleněných přileb a finančních odměn ve výši 70, 35 a 20 tisíc korun, které jsou určeny na vybavení sborů a jednotek, vítězové převzali také vysílačky a zásahové tablety.

    Mezi hasičskými sbory v regionu jižní Moravy, který zahrnoval Jihomoravský kraj a část Kraje Vysočina, vyhrál sbor ze Staré Říše na Jihlavsku se soutěží mladých hasičů v požárním útoku a s dalšími akcemi. Druhá příčka patřila hasičům z Drnovic na Vyškovsku za zajímavé příměstské letní tábory pro děti, třetí místo obsadili hasiči z Žabčic na Brněnsku za akce ke 100. výročí sboru. Mezi jednotkami zvítězili hasiči z Ivanovic na Hané na Vyškovsku, před jednotkami z Žarošic na Hodonínsku a Golčova Jeníkova na Havlíčkobrodsku. Vítězové vavříny získali za pohotovou a rychlou záchranu 12leté dívky, která se nohou nabodla na tyč kovového plotu. Další dvě jednotky byly oceněny za zásahy u závažných dopravních nehod.

    V doprovodné fotosoutěži Hasiči objektivem 2014 mezi 81 fotografiemi zvítězil snímek Michaely Bradáčové, nazvaný Za vodní stěnou. Bouřlivý potlesk na galavečeru provázel jednasedmdesátiletého Karla Vaška, který letos dovršil 51 let ve funkci velitele zásahové jednotky hasičů z Brna-Židenic a převzal nejvyšší vyznamenání Moravské hasičské jednoty – Řád Tituse Kršky.

            V programu galavečera, který moderovali Petr Rychlý a Jana Musilová, účinkovali Ilona Csáková, Ewa Farna, Jiří Zonyga, kapela Support Lesbiens, Marek Ztracený, Lukáš Pavlásek, skupina Magnis z Třebíče, tanečníci Městského divadla Brno a další. Záznam pořadu v režii Petra Ryšavého odvysílala Česká televize v sobotu 15. listopadu.  (jh)

 

Vlevo: Karel Vašek ze zásahové jednotky hasičů z Brna-Židenic přebírá Řád Tituse Kršky. – Vpravo: Mezi hasičskými sbory v regionu jižní Moravy vyhráli dobrovolní hasiči ze Staré Říše.

Foto z TV: (jbo)