V Ořechově uctili památku padlých

22.04.2017 19:05

    „Stejně jako každý rok, i letos se setkáváme, abychom si připomněli válečné události roku 1945 a uctili památku těch, kteří obětovali své životy za naši svobodu.“ Těmito slovy přivítal starosta Josef Brabenec účastníky pietní vzpomínky na pohřebišti Rudé armády v Ořechově.

    Mezi hosty byli jihomoravský hejtman Bohumil Šimek, atašé generálního konzulátu Ruské federace v Brně Sergej Vladimirovič Mitjajev, zástupci okolních obcí, členové občanských sdružení a organizací bojovníků za svobodu i dalších občanských iniciativ. Společně uctili památku padlých položením věnců a kytic k mohyle na čestném pohřebišti.

    „Přestože už se blížil konec druhé světové války, Němci se na návrší v Ořechově opevnili, poslali na bojiště nové posily z Brna a týden odolávali tlaku Rudé armády,“ zdůraznil starosta. „Osvobozovací boje začaly 18. dubna 1945. Byly jedny z nejtěžších na jižní Moravě a těžce zasáhly obyvatele naší obce. Lidem schovaným různě po sklepech chyběly potraviny. Ještě horší obrázek se naskytl po skončení bojů. Nebylo domu, který by nebyl poškozen, desítky z nich se nepodařilo nikdy obnovit.“

    Podle zprávy v deníku Slovo národa ze dne 7. srpna 1945 padlo v největší tankové bitvě na jižní Moravě 960 sovětských a 275 německých vojáků. Dlouholetý kronikář Jiří Poledňa uvádí, že na obou stranách fronty bylo vyřazeno z bojů 34 tanků a dvě letadla. V průběhu bojových akcí zemřelo i 23 občanů Ořechova, Tikovic a Ořechoviček, zcela zničeno bylo takřka 200 domů.

    Na čestném pohřebišti spočívají ostatky více než 1 400 sovětských vojáků. Zahynuli buď přímo v Ořechově, nebo v okolí – daleko od domova a svých blízkých. Své životy obětovali za mír a svobodu. Na to bychom neměli nikdy zapomínat. Čest jejich památce!  (jbo)

 

Foto z pietního aktu v Ořechově: Jaroslav Bobek