Rodinka brněnských lvů – Kivu, Lolek, Anoona a Akashinga

V roli kmotra: Radek Štěpánek

08.04.2018 17:45

    Byla to velká slavnost. Bodejť by ne – krále zvířat jsme v brněnské zoologické zahradě od roku 2003 neviděli, poslední mláďata se zde narodila před čtvrt stoletím. Dnes stojíme u nové moderní expozice v těsném sousedství Africké vesnice a radujeme se z narození dvou roztomilých lvíčat. Symbolicky je pokřtil bývalý tenista Radek Štěpánek. Zvolil i jméno pro malého samce. Nechyběli ani brněnský primátor Petr Vokřál a jeho náměstek Martin Ander.

    Zrekapitulujme si nedávné i současné události. V polovině října 2012 se v portugalském Lisabonu narodila samice lva konžského Kivu. Do Brna přicestovala loni v červenci z ústecké zoo. O týden později jsme na Mniší hoře přivítali jejího partnera – samce Lolka. Ošetřovatelé ho přivezli z polského Gdaňsku; narodil se tam v červenci 2015. A pak už to šlo velmi rychle. V pátek 29. prosince 2017 se narodila dvě lvíčata. První přišlo na svět v 19.53, druhé ve 23.55 hodin. Pro samici Kivu je to první zkušenost s porodem a starostí o potomky. Zvládla ji bravurně! Lev konžský (Panthera leo bleyenberghi) je ohrožený, vzácně chovaný poddruh, jeho početnost se neustále snižuje. V evropských zoologických zahradách bychom napočítali zhruba tři desítky těchto šelem.

Křest lvíčat v Zoo Brno. Vlevo: Zástupce ředitele zoo Miroslav Janota, náměstek brněnského primátora Martin Ander, primátor Petr Vokřál a bývalý tenista Radek Štěpánek. – Vpravo: Kmotr Radek Štěpánek.

    Jméno pro malou lvici měli možnost vybírat příznivci a návštěvníci brněnské zoo. „Sešly se nám téměř dva tisíce hlasů,“ říká tiskový mluvčí Michal Vaňáč. „Máme radost, že lidé se o naše lvíčata zajímají. Jméno vybrali velmi dobře.“ Uvažovalo se o několika návrzích. Pro samičku Akudzwe – modlitba; Anoona – bůh vidí, zdrobněle Anu; Anesuishe – bůh je s námi, zdrobněle Anesu. Pro samečka: Akashinga – statečný (stejně si říká i speciální ženská protipytlácká jednotka); Akudzweishe – modlitba; Angwa – pád; řeka protékající Zimbabwe a Zambií a také formace pískovce specifické barvy typického pro oblast výskytu lvů konžských.

    Je rozhodnuto! Samička se jmenuje Anoona, sameček Akashinga. „Doufám, že můj kmotřenec se ukáže jako statečný lev a bude se mu skvěle dařit. Být kmotrem je pro mě velká čest už proto, že lev je zvíře, které mě provázelo po celou kariéru,“ prohlásil Radek Štěpánek. „Rodiče mého kmotřence si u mě získali ohromný respekt, stejně jako ti, kteří se o ně starají.“ Obě lvíčata budou od tohoto víkendu chodit do velkého expozičního výběhu, takže návštěvníci mohou vidět každý den celou lví rodinu.

Primátor Petr Vokřál zasadil v zoo lípu

    Účastníci slavnostního dne si připomněli také festival Re:publika, který se v Brně uskuteční ve dnech 26. května až 17. června 2018. Jeho nedílnou součástí je akce „100 lip – 100 oslav“, pořádaná Jihomoravským krajem u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Krajští zastupitelé, rektoři brněnských univerzit a další významné osobnosti vysadí na stovce vybraných míst v kraji 100 lip srdčitých. První stromek vložil do země v úterý 3. dubna hejtman Bohumil Šimek v Čejkovicích v parku před místní základní školou společně se starostou Pavlem Novotným, místními skauty, dětmi a seniory. V Zoologické zahradě Brno se stejného úkolu zhostil primátor Petr Vokřál.

    „Doufám, že sto nových lip bude ještě dlouhé desítky a stovky let připomínat sté výročí vzniku Československa. Měl jsem tu čest zvolit místo pro jednu z nich. A proč jsem vybral právě zoologickou zahradu? Na první pohled je to místo, které nám dovoluje přímo v našem městě pomyslně odcestovat – do afrických stepí za lvy a žirafami nebo třeba pod mořskou hladinu. A právě na tomto exotickém místě vyroste nezaměnitelný český symbol,“ vysvětlil primátor svoji volbu.

JAROSLAV BOBEK
Foto: autor

Primátor Petr Vokřál vysadil v brněnské zoologické zahradě lípu s číslem 002.